Matt Damon ka zbuluar se James Cameron i ofroi atij rolin kryesor në filmin “Avatar”, dhe jeta e tij mund të kishte qenë shumë më ndryshe nëse ai do të pranonte.

Matt, i cili ka qenë mjaft i suksesshëm edhe pa rolin, zbuloi se regjisori i mirënjohur i ofroi atij 10 për qind të çdo të ardhurash të filmit, nëse ai do të pranonte të merrte pjesë, që do të thotë se tani do të kishte fituar mbi 250 milion dollarë, shkruan Metro.Co.Uk, transmeton Telegrafi.

Kjo është e dhimbshme. “Jim Cameron më ofroi rolin kryesor në “Avatar”. Dhe kur ai ma ofroi mua, ai u shpreh: Tani, dëgjoni. Nuk kam nevojë për askënd. Nuk kam nevojë për një emër për këtë, një aktor të quajtur. Nëse nuk e përdorni këtë, unë do të gjej një aktor të panjohur dhe do t’ia jap rolin, sepse filmi nuk ju nevojitet vërtet. Por nëse merrni pjesë, unë do t’ju jap 10 për qind të… ”-, tha ai për revistën GQ.

Por, megjithëse Matt ka vazhduar të punojë në disa filma fitues të çmimeve. Ai pendohet që nuk e pranoi rolin i cili përfundimisht iu dha aktorit Sam Worthington.

“Unë kam lënë më shumë para në tryezë se çdo aktor”, shtoi ai para se të pranonte se “gjëja më e madhe akoma deri më sot, keqardhja e tij më e madhe është …  ajo që Cameroni i kishte thënë gjatë asaj bisede”.

Matt Damon (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

“Avatar” i regjisorit Cameron mbajti vendin e parë për filmin me më së shumti fitime, por në vitin 2019, ky mit u rrëzua përfundimisht nga filmi “Avengers: Endgame”. Ai vazhdoi të zbulojë se humbja e rekordit të tij pas 10 vjetësh në të vërtetë i jep atij shumë shpresë për industrinë pasi ajo dëshmon se njerëzit janë akoma të gatshëm të shpenzojnë paratë e tyre dhe të drejtohen për në kinema për ta parë një film, në vend që ta shikojë në shtëpi.

“Avatar 2” do të dalë në treg në fund të vitit 2019 por Disney e shtyu datën e lëshimit për 12 muaj pas një “tronditje të madhe” në studio. Kësti i tretë pritet të dalë në treg në vitin 2023, “Avatar 4” është planifikuar për vitin 2025, dhe kësti i pestë dhe i fundit i serisë është planifikuar të dalë në vitin 2027. /Telegrafi/