Ish-gjyqtari i Ligës Premier, Mark Clattenburg beson se futbolli duhet të prezantojë idenë për ndeshjet 60-minutëshe.

47-vjeçari, i cili ka drejtuar një sërë ngjarjesh të mëdha në karrierën e tij, duke përfshirë finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2016 dhe finalen e Euro 2016, mendon se kjo është një bisedë që futbolli “duhet” të bëjë.

Në një intervistë për Daily Mail këtë javë, Clattenburg sjell veprimet e diskutueshme të humbjes së kohës në Bernabeu të martën mbrëma gjatë fitores dramatike të Real Madridit ndaj Manchester Cityt në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve.

Gjyqtari i njohur anglez, Mark Clattenburg ka zbuluar emrat e pesë lojtarëve më të bezdisshëm për gjyqtarët e futbollit Gjyqtari i njohur anglez, Mark Clattenburg ka zbuluar emrat e pesë lojtarëve më të bezdisshëm për gjyqtarët e futbollit

Shumë vunë në dukje se duhet të kishte pasur më shumë se tre minuta kohë shtesë dhe në mënyrë të diskutueshme, bilbili u fishkëllye 10 sekonda më herët në kohën e plotë nga gjyqtari Daniele Orsato.

Reklama
Reklama

Clattenburg mendon se ka një mënyrë për të ndalur këto mashtrime që humbasin kohë.

“Unë mendoj se ka një zgjidhje për të gjithë këtë dhe kjo janë ndeshjet 60-minutëshe me një orë ndalimi – një ide të cilën Pierluigi Collina, FIFA dhe IFAB po e shikojnë aktualisht”, thotë ai.

“Funksionon në basketboll dhe mund të funksionojë edhe në futboll. Ora ndalet kur topi del jashtë loje, për shembull, ose ka një lëndim që shkakton vonesë, ose një gjyqtar është duke dhënë një karton të verdhë”.

“Në këtë mënyrë, çdo lojë do të zgjaste të njëjtën kohë dhe ne do të shpëtonim nga kjo polemikë”.

Reklama

Clattenburg vazhdon të japë disa statistika nga edicioni 2021/22 në ligën më të mirë të Anglisë.

Reklama
Clattenburg: U largova nga Liga Premier shkaku i Jose Mourinhos Clattenburg: U largova nga Liga Premier shkaku i Jose Mourinhos

“Në Ligën Premier këtë sezon, koha mesatare e topit në lojë ka qenë 55 minuta, tre sekonda”, shtoi ai.

“Më e shkurtra ishte West Ham kundër Brentford – 41 minuta, 33 sekonda – ndërsa më e gjata ishte Manchester City kundër Burnley – 65 minuta, 42 sekonda”.

“Ky është një ndryshim i madh, por ora 60-minutëshe do ta ndalonte atë dhe do të garantonte pagesën e lojtarëve që ata të paktën të kenë mundësi të shohin një orë futboll në fushë”.

Siç u përmend në intervistën e tij, ish-arbitri Pierluigi Collina, i cili është pjesë e Bordit të Federatës Ndërkombëtare të Futbollit, i cili mbikëqyr rregullat në futboll, ka diskutuar më parë për këtë temë.

Reklama

“Një nga gjërat për të cilat po flasim është nëse nuk ia vlen që të gjitha ndeshjet të kenë të njëjtën kohëzgjatje”, deklaroi ai teksa në intervistë për Calciatori Brutti.

Reklama

“Nëse shikoni statistikat sot, shihni se ka ekipe që luajnë 52 minuta, të tjera që luajnë 43 minuta dhe të tjera që luajnë 58 minuta. Nëse i mbledh të gjitha këto kohë në një ligë, diferenca bëhet e madhe”.

Shtatë rregullat e reja të futbollit: Prej lojtarëve e trajnerëve deri tek gjyqtarët Shtatë rregullat e reja të futbollit: Prej lojtarëve e trajnerëve deri tek gjyqtarët

“Një gjë tjetër për të menduar është: unë si spektator paguaj një biletë, fizikisht në stadium ose në shtëpi në PPV, për të parë 90 minuta futboll, por shoh 44, 45, 46 të luajtura. Gjysma e çmimit të biletës sime shkon në kohë të paluajtshme. Shumica e kohës së humbur vjen me rivënie ose shënim goli”.

Reklama

Collina shtoi: “Këto gjëra janë funksionale për lojën, por tetë deri në nëntë minuta për gjuajtje, tetë deri në nëntë minuta për gol… Pikërisht për të kapërcyer natyrën jospektakolare të disa gjërave në një ndeshje të disa viteve më parë, portieri u pengua të merrte topin e kaluar vullnetarisht nga një bashkëlojtar”.

Reklama

“Sa spektakolare është të shohësh një portier me një top në dorë? Reagimi fillestar është ‘futbolli nuk do të jetë më i njëjti’. Sot, megjithatë, është e qartë se është shumë më argëtuese. Kështu që ne po mendojmë pak”.

Image credit: PA

“Sot, ajo që pranohet si kohë e mirë aktuale e lojës është rreth një orë, rreth 60 minuta. Kjo është vija ndarëse midis lojërave që zgjasin pak më pak dhe të tjerave që zgjasin deri në 66-67-68 minuta. Kjo varet edhe nga lojtarët”.

Reklama

“Ne si gjyqtarë, si FIFA, edhe për Botërorin e ardhshëm, do të japim indikacionet që të jemi të kujdesshëm për të rikuperuar kohën e humbur, që nuk janë simulime, por gola. Nëse shënohen tre gola në një pjesë, mesatarja e festimit është një minutë e gjysmë secila, janë pesë minuta festë, që askush nuk e mban mend, por janë pesë minuta më pak të luajtura”.

Reklama

“Nëse do të jemi pak më të saktë, do të duhet të përgatitemi për një lëndim nëntë minutash, sot nëntë minutat janë mbresëlënëse, por u jepni atyre që duan të shohin një spektakël mundësinë për të parë pak më shumë”, ka shtuar më tej ai. /Telegrafi/

Reklama