LAJMI I FUNDIT:

Mariçiq-Bomgartner: Integrimi evropian është baza e zhvillimit të qëndrueshëm dhe socio-ekonomik të RMV-së

Mariçiq-Bomgartner: Integrimi evropian është baza e zhvillimit të qëndrueshëm dhe socio-ekonomik të RMV-së

Zv. kryeministri për çështjet evropiane, Bojan Mariçiq u takua me ambasadorin e Francës Cyril Baumgartner dhe eksperten e re franceze për integrimin në BE, Mia Matkoviq.

“Integrimi evropian është baza e zhvillimit të qëndrueshëm dhe socio-ekonomik të vendit.

Proceset e nisura në negociatat me BE-në duhet të vazhdojnë për të përmbushur objektivin strategjik të anëtarësimit të plotë, zbatimin e Planit të Rritjes të Komisionit Evropian me përfitime të mëdha për të gjithë qytetarët e vendit, rajonit dhe Evropës”.

Në takim, të pranishmit u pajtuan se do të vazhdon mbështetja franceze për Maqedoninë e Veriut në rrugën drejt BE-së, duke konfirmuar përkushtimin e Francës për integrimin në BE të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Takimi kishte për qëllim prezantimin e ekspertit të ri francez për integrimin në BE, i cili iu bashkua Sekretariatit për Çështjet Evropiane në prill./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
I shkaktuan dëme në vlerë mbi 600 mijë euro dhe e detyruan viktimën ta mbyllte kompaninë, detaje nga rasti i fajdexhinjëve në Gjilan

I shkaktuan dëme në vlerë mbi 600 mijë euro dhe e detyruan viktimën ta mbyllte kompaninë, detaje nga rasti i fajdexhinjëve në Gjilan

Kronika e Zezë
Vdekja e katër burrave në Prishtinë, Policia nis hetimet

Vdekja e katër burrave në Prishtinë, Policia nis hetimet

Kronika e Zezë
Nga dyshimet për Policinë e Kosovës tek ndikimi te dëshmitarët, si e ndryshoi Specialja arsyetimin për t’i mbajtur në Hagë ish-krerët e UÇK-së

Nga dyshimet për Policinë e Kosovës tek ndikimi te dëshmitarët, si e ndryshoi Specialja arsyetimin për t’i mbajtur në Hagë ish-krerët e UÇK-së

Drejtësi
Vdekja e katër burrave në lokacione të ndryshme në Prishtinë, Prokuroria: Në koordinim me Policinë po ndërmarrim veprime për ndriçimin e rrethanave

Vdekja e katër burrave në lokacione të ndryshme në Prishtinë, Prokuroria: Në koordinim me Policinë po ndërmarrim veprime për ndriçimin e rrethanave

Besnike Salihu
Osmani uron Genc Nimanbegun për marrjen e detyrës së re: Ulqini është jo vetëm pikë turistike, por edhe shtëpi e dytë për kosovarët

Osmani uron Genc Nimanbegun për marrjen e detyrës së re: Ulqini është jo vetëm pikë turistike, por edhe shtëpi e dytë për kosovarët

Lajme
PDK kërkoi shkarkimin e ambasadorit Berishaj, deputeti Berisha e vizitoi në Zagreb: Biseduam për të mirën e kombit dhe shtetit

PDK kërkoi shkarkimin e ambasadorit Berishaj, deputeti Berisha e vizitoi në Zagreb: Biseduam për të mirën e kombit dhe shtetit

Politikë
Kalo në kategori