Barcelona thuhet se i ofroi Manchester Cityt mesfushorin Rafinha Alcantara në negociatat e tyre për të nënshkruar me mbrojtësin Eric Garcia.

Mbrojtësi i dalë nga akademia e klubit të Barcelonës, La Masia, Garcia është njëri nga të preferuarit e drejtuesve për të kthyer në Camp Nou.

Ofertat e klubit katalunas në drejtim të Cityt kanë qenë të ndryshme, por asnjëra nuk i ka bindur drejtuesit e klubit nga Etihad.

Koeman dorëzon listën me katër dëshira transferimesh për këtë verë Koeman dorëzon listën me katër dëshira transferimesh për këtë verë

Sipas stacionin radiofonik RAC1, Blaugranët ofruan tetë milion euro paraprakisht për Garcia së bashku me dy milion të tjera shtesë, plus transferimin e Rafinhas të përfshirë si pjesë të marrëveshjes.

Sidoqoftë, ekipi anglez refuzoi një propozim të tillë dhe në vend të kësaj dëshiron një ofertë prej 20 milionë eurove për mbrojtësin qendror – një çmim i cili ka rënë nga kërkesat e tyre fillestare prej 30 milionë eurosh.

Rafinha, 27 vjeç, kaloi sezonet e fundit si huazim në Celta Vigo nga Camp Nou, ku bëri 90 paraqitje në ekipin e parë – dhe ai kaloi gjysmën e dytë të sezonit 2017/18 në huazim në Inter, por tani është kthyer në Camp Nou.

Mesfushori luajti 30 ndeshje për klubin Galician sezonin e kaluar – 29 në La Liga dhe një në Copa del Rey – duke shënuar katër gola dhe duke dhënë një asistim. /Telegrafi/