Man City fiton me lehtësi dhe thellë ndaj Tottenhamit në derbin e javës në Ligën Premier

Manchester City ka fituar me rezultat të thellë 3-0 ndaj Tottenham Hotspur në ndeshjen derbi të javës së 24-të në Ligën Premier.

Qytetarët kanë vazhduar serinë e fitoreve, duke çuar në 11-të numrin e fitoreve radhazi pas triumfit ndaj Spurs në Etihad Stadium.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të vendasve, por edhe përkundër rasteve të shumta, vetëm një herë u tund porta.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 23-të dhe ishte mesfushori Rodri, i cili shënoi për 1-0 nga penalltia.

Në pjesën e dytë, City vazhdoi lojën më të mirë dhe rritjen e rasteve, ndërsa shënuan edhe dy gola tjerë për të siguruar fitoren.

Ishte mesfushori gjerman, Ilkay Gundogan, i cili shënoi në minutën e 50-të për 2-0, ndërsa në minutën e 66-të për 3-0 pas asistimit të portierit Ederson dhe ky doli të jetë rezultati final.

Pas kësaj fitore, City e sheh veten në pozitën e parë me 53 pikë apo shtatë më shumë ndjekësit e Manchester Unitedit, ndërsa Spurs renditen të tetit me 36 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Qytetarët udhëtojnë të Evertoni, ndërsa Tottenhami luan në udhëtim te West Hami. /Telegrafi/

Është historia e futbollit dhe mbijeton si një shofer taksie: Makthi i persekutimit dhe internimit të Hakan Sukur

A u vodh Barcelona në El Clasico? Cafu deklarohet shkurt dhe qartë

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Ylli i madh i Man Cityt bëhet objektivi kryesor i Real Madridit – Florentino Perez synon transferimin e tij

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm