LAJMI I FUNDIT:

Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Sipas prokurorëve, midis 2007 dhe 2016, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mori dhurata me vlerë 195 mijë dollarë në këmbim të favoreve financiare ose personale.

Gjykimi i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për korrupsion vazhdoi, pavarësisht vazhdimit të luftës në Gaza.

Ai u pezullua dy muaj më parë për shkak të sulmit të Hamasit më 7 tetor, transmeton Telegrafi.

Netanyahu, lideri i partisë së djathtë Likud të Izraelit, është akuzuar për mashtrim dhe shkelje të besimit lidhur me marrëdhënien e tij me producentin e Hollivudit, Arnon Milchan dhe figura të tjera të pasura.

Sipas prokurorëve, midis 2007 dhe 2016, Netanyahu dyshohet se ka marrë dhurata me vlerë 195 mijë dollarë, duke përfshirë kuti puro, shishe shampanjë dhe bizhuteri, në këmbim të favoreve financiare ose personale.

Netanyahu, i cili është kryeministri i parë izraelit që del në gjyq, mohon çdo përfshirje, duke thënë se dhuratat janë marrë vetëm nga miqtë dhe ai nuk i ka kërkuar ato.

Avokatët e tij thanë në tetor 2019 se kishin marrë një ekspertizë ligjore, që konkludonte se ai ka të drejtë të marrë dhurata nga miqtë e ngushtë.

Netanyahu, kryeministri më jetëgjatë i Izraelit, dyshohet se ka promovuar një projekt tatimor në këmbim që Milchan do t’i kishte fituar miliona dollarë. Ministria e Financave që atëherë ka vënë veton ndaj këtij propozimi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë

Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë "vijën e kuqe të Putinit"

Botë
Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Botë
Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Afrika
Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Botë
Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Serbia
Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Amerika
Kalo në kategori