Telenovelat turke janë nga më të ndjekurat e këtyre viteve në Shqipëri.

Skena të filmuara në vila apo lagje shumë të pastra dhe të pasura mahnisin shqiptarët nga ekranet e televizorit, shkruan Albeu.com.

Alarmi i shkencëtarëve: Kujdes nga telenovelat! Alarmi i shkencëtarëve: Kujdes nga telenovelat!

Por, ku janë xhiruar ato pamje? Ku haxhojnë më shumë kohë gjatë xhirimeve aktorët e këtyre telenovelave më të pëlqyera nga shqiptarët?

Telenovela “Sulejmani i Madherishem” eshte filmuar kryesisht ne nje lagjen “Hadımköy” te Stambollit kur producentet kishin ngritur nje studio te posacme per skenat qe te risillnin ne vemendje te famshmen “Top Kapi Sarayi”, ku kane jetuar filimisht sulltanet osmane.

Skena te filmuara ne Hadımköy”

Filmimet e serialit “Ertugrul” behen kryesisht ne Stamboll, nje lagjen e quajtur “Beykoz”. Ketu jane xhiruar nje pjese e mire e skenave, por shpesh eshte pare nevoja qe te levizet edhe ne zona te tjera.

Skenat e serive te fundit kane filluar te xhirohen edhe ne “Kapadokya”, nje qytet ne qender te Anadollit.

Gjate xhirimeve te “Ertugrul”

Telenovela “Fate te kryeqezuara” filmohet kryesisht ne Stamboll ne nje vile buze detit ne Gjirin e Bosforit, e cila quhet “Vila e Edip Efendiut”

“Vila e Edip Efendiut”, ku xhirohen skenat e telenoveles “Fate te kryeqezuara”

“Trimi dhe e bukura” eshte nje telenovele qe do te shfaqet se shpejti ne ekranet shqiptare. Ajo xhirohet kryesisht ne nje vile ne pjesen aziatike te Stambollit te quajtur Polonezköy

Vila ku xhirohet telenovela “Trimi dhe e bukura”

Edhe telenovela “Karadayi” eshte xhiruar kryesisht ne Stamboll, ne lagjen “Beykoz”.