Kampionati Evropian ‘Euro 2020’ ka hyrë në fazën e nxehtë, pasi tashmë kanë mbetur vetëm tetë kombëtare, të cilat luftojnë për trofeun e madh dhe ndeshjet çerekfinale fillojnë nesër (e premte).

Tetë kombëtare luftojnë për trofeun e madh të Euro 2020, por disa nga to mund të penalizohen nëse futbollistë të caktuar të tyre mund të ndëshkohen me të verdhë.

Të gjitha kombëtaret kanë lojtarë me nga një karton të verdhë dhe një karton i dytë në ndeshjet çerekfinale mund t’ua pamundësoj atyre të luajturit në gjysmëfinale.

Rregullat e UEFA-s janë të qarta: pas dy ndëshkimeve në dy ndeshje të ndryshme, diskualifikimi për një ndeshje në Kampionati Evropian është automatik.

Rregullat e EURO 2020 për kartonët e verdhë dhe pezullimet: kur fshihen ato dhe a mund të pezullohen lojtarët për në finale? Rregullat e EURO 2020 për kartonët e verdhë dhe pezullimet: kur fshihen ato dhe a mund të pezullohen lojtarët për në finale?

Megjithatë, nëse një lojtar që ka një karton të verdhë, shpëton pa u ndëshkuar në çerekfinale, atëherë në gjysmëfinale i hiqet kartoni dhe rreziku të mungojë në finale është shumë i vogël, vetëm nëse ndëshkohet direkt me të kuq.

Më poshtë keni situatën e secilit ekip kombëtar me lojtarët që janë të ndëshkuar dhe rrezikojnë mungesën në gjysmëfinale:

Belgjika

Ndeshja e radhës: Çerekfinale kundër Italisë

Të rrezikuar: Toby Alderweireld, Thorgan Hazard, Thomas Vermaelen

Danimarka

Ndeshja e radhës: Çerekfinale kundër Republikës Çeke

Të rrezikuar: Mikkel Damsgaard, Thomas Delaney, Mathias Jensen, Daniel Wass

Anglia

Ndeshja e radhësÇerekfinale ndaj Ukrainës

Të rrezikuar: Phil Foden, Harry Maguire, Kevin Philips, Declan Rice

Italia

Ndeshja e radhës: Çerekfinale kundër Belgjikës

Të rrezikuar: Nicolo Barella, Giovani Di Lorenzo, Matteo Pessina

Republika Çeke

Ndeshja e radhës: Çerekfinale kundër Danimarkës

Të rrezikuar: Vladimir Coufal, Adam Hlozek, Josef Masopust

Spanja

Ndeshja e radhës: Çerekfinale kundër Zvicrës

Të rrezikuar: Jordi Alba, Sergio Busquets, Rodri, Pau Torres

Zvicra

Ndeshja e radhës: Çerekfinale kundër Spanjës

Të rrezikuar: Manuel Akanji, Nico Elvedi, Breel Embolo, Mario Gavranovic, Mbabu, Ricardo Rodriguez, Fabian Schar

I diskualifikuar: Granit Xhaka

Ukraina

Ndeshja tjetër: Çerekfinale kundër Anglisë

Të rrezikuar: Artem Dovbyk, Andriy Yarmolenko, Mykola Shaparen, Serhiy Sydorchuk

/Telegrafi/