LAJMI I FUNDIT:

Lojtarët po thyejnë të njëjtin rregull çdo ndeshje dhe kalojnë pa u ndëshkuar

Lojtarët po thyejnë të njëjtin rregull çdo ndeshje dhe kalojnë pa u ndëshkuar
Reklama

Lojtarët e Ligës Premier thyejnë të njëjtin rregull çdo ndeshje dhe nuk po ndëshkohen.

IFAB po bën rregullisht ndryshime në një sërë rregullash dhe ato të fundit përfshijnë rritjen e kohës së shtuar, një pengesë serioze për humbjen e kohës dhe vetëm një person lejohet të qëndrojë në pjesën e përparme të zonës teknike.


Për më tepër, portierët nuk do të jenë më në gjendje të shpërqendrojnë lojtarët që godasin penalltitë dhe kushdo që shihet duke bërë thirrje që një lojtar të ndëshkohet, tani merr automatikisht një paralajmërim nga vetë arbitri.

Imazhi: Getty

Por, ka rregulla që nuk zbatohen askund edhe në lojën profesionale.

Kur kryeni një rivënie, të dyja duart duhet të shkojnë pas kokës së gjuajtësit dhe të dyja këmbët në dysheme ose përndryshe kjo është një gjuajtje e gabuar dhe skuadra tjetër rimerrë topin.

Por, ka edhe një kërkesë tjetër që shpesh harrohet. Sipas Unisport, ekzekutuesi gjatë hedhjes së topit nuk lejohet të lëvizë.

Rregullat thonë se, “ekzekutuesi duhet ta hedhë topin nga mbrapa dhe mbi kokë në pikën ku është larguar topi nga fusha e lojës” dhe për këtë arsye lëvizja më e vogël është teknikisht e paligjshme.

Është gjithashtu e njohur se lojtarët nuk mund të shënojnë direkt nga një rivënie, por kjo ndodhi së fundmi në një lojë femrash në Shtetet e Bashkuara.

Zoey Maloney hapi rezultatin për ekipin e femrave të futbollit të universitetit Drake kundër Universitetit të Iowas Veriore me një rivënie të çmendur me salto që u fut deri në zonë.

Për shkak se portieri mori një prekje, goli qëndroi. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

La Liga
Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Kombëtarja e Shqipërisë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Premier League
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Kalo në kategori