LAJMI I FUNDIT:

Liverpooli me reagim goditës për federatën e gjyqtarëve anglezë në gabimin ndaj Tottenhamit

Liverpooli me reagim goditës për federatën e gjyqtarëve anglezë në gabimin ndaj Tottenhamit
Reklama

Liverpool ka lëshuar një reagim goditës ndaj PGMOL pasi trupi i gjyqtarëve pranoi një gabim të kushtueshëm nga VAR në përballjen e Reds kundër Tottenham.

Skuadra e Jurgen Klopp lëshoi ​​një deklaratë pasi PGMOL pranoi se goli i Luis Diaz ndaj Spurs ishte anuluar gabimisht për pozicion jashtë loje pasi VAR gabimisht besoi se vendimi në fushë kishte qenë për të dhënë golin.


Trupi i gjyqtarëve pranoi pas fitores 2-1 të Tottenhamit ndaj Liverpoolit se “ndodhi një gabim njerëzor” kur goli i Diaz u anulua, duke shtuar: “Ky ishte një gabim i qartë dhe i dukshëm faktik dhe duhet të kishte rezultuar në dhënien e golit përmes ndërhyrjes VAR”.

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt
Lexo po ashtu Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Në të vërtetë, fillimisht u mendua se gjyqtari në VAR, Darren England kishte dështuar të kontrollonte nëse një mbrojtës i Tottenhamit kishte mbajtur në lojë Diazin.

Megjithatë, PGMOL pretendoi se VAR gabimisht mendoi se vendimi në fushë ishte se ishte dhënë një gol, ndërsa në fakt kishte qenë e kundërta. Kjo rezultoi që gjyqtari, pavarësisht se e kuptoi që Diaz ishte në lojë, njoftoi “kontrollin e përfunduar” dhe golin e anuloi.

Në një deklaratë, Liverpooli i ka thënë se shpjegimi për vendimin ishte “i papranueshëm” dhe se ata planifikonin të eksploronin një “gamë opsionesh të disponueshme” për shkak të cenimit të integritetit sportiv.

Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR
Lexo po ashtu Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR

Në deklaratën e klubit thuhej: “Ne i pranojmë plotësisht presionet nën të cilat punojnë zyrtarët e ndeshjes, por këto presione supozohet të zbuten, jo të përkeqësohen, nga ekzistenca dhe zbatimi i VAR”.

“Prandaj është e pakënaqshme që nuk është dhënë koha e mjaftueshme për të lejuar marrjen e vendimit të saktë dhe që nuk ka pasur ndërhyrje të mëvonshme”.

“Që dështime të tilla tashmë janë kategorizuar si ‘gabim i rëndësishëm njerëzor’ është gjithashtu e papranueshme. Çdo dhe të gjitha rezultatet duhet të përcaktohen vetëm nga rishikimi dhe me transparencë të plotë”.

Gjyqtarët e VAR-it që anuluan një gol të rregullt të Liverpoolit marrin dënimin
Lexo po ashtu Gjyqtarët e VAR-it që anuluan një gol të rregullt të Liverpoolit marrin dënimin

“Kjo është jetike për besueshmërinë e vendimmarrjes në të ardhmen pasi zbatohet për të gjitha klubet me mësimet që përdoren për të bërë përmirësime në procese në mënyrë që të sigurohet që kjo lloj situate të mos ndodhë më”.

“Ndërkohë, ne do të shqyrtojmë gamën e opsioneve të disponueshme, duke pasur parasysh nevojën e qartë për përshkallëzim dhe zgjidhje”, thuhet më tej në reagimin e Reds

Kishte më pak se 40 sekonda mes golit të Diaz dhe rifillimit të lojës. Për më tepër, ka pasur më pak se 10 sekonda që edhe vendimi të shihej në ekranin e stadiumit.

Vetëm dy minuta pas incidentit, Heung-Min Son shënoi golin e hapjes së lojës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

La Liga
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Liga e Kampionëve
“Nuk ka qenë kurrë një debat”, Carragher shkakton zemërim me qëndrimin ndaj debatit Messi-Ronaldo

“Nuk ka qenë kurrë një debat”, Carragher shkakton zemërim me qëndrimin ndaj debatit Messi-Ronaldo

Ndërkombëtare
Nëse kalon tutje - 9 kundërshtarët e mundshëm të Man United në raundin e 16-të

Nëse kalon tutje - 9 kundërshtarët e mundshëm të Man United në raundin e 16-të

Liga e Kampionëve
Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Premier League
Kalo në kategori