LAJMI I FUNDIT:

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt
Reklama

Drejtuesit e gjyqtarëve të Ligës Premier pranuan një gabim trashanik që ndodhi nga VAR e që anuloi një gol të rregullt të Liverpoolit ndaj Tottenham, në ndeshjen që u mbyll me fitoren e Spurs me rezultat 2-1.

“Professional Game Match Officials Limited” konfirmoi gabimin në anulimin e golit të Luis Diaz duke e cilësuar si jashtë loje.


Sulmuesi i Liverpool mendoi se i kishte vënë të kuqtë në epërsi ndaj Tottenham, por flamuri i asistentit u ngrit për ta anuluar atë edhe pse shihej se Cristian Romero ishte duke e mbajtur në lojë Diazin.

Megjithatë, pas një ndërprerjeje shumë të shkurtër, goli u anulua.

PGMOL që mbikëqyr gjyqtarët në Ligën Premier, EFL dhe FA – konfirmoi pas ndeshjes se kishte pasur një gabim të madh nga dyshja në dhomën VAR.

“PGMOL pranon një gabim të rëndësishëm njerëzor që ka ndodhur gjatë pjesës së parë të ndeshjes Tottenham Hotspur kundër Liverpool. Goli i Luis Diaz u anulua për pozicion jashtë loje nga ekipi i zyrtarëve të ndeshjes në fushë”.

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura
Lexo po ashtu Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

“Ky ishte një gabim faktik i qartë dhe i dukshëm dhe duhej të kishte rezultuar në dhënien e golit përmes ndërhyrjes së VAR-it, megjithatë VAR-i nuk arriti të ndërhynte. PGMOL do të kryejë një hetim të plotë të rrethanave që çuan në këtë gabim”.

“PGMOL do të kontaktojë menjëherë Liverpoolin në përfundim të ndeshjes për të pranuar gabimin”, thuhet në njoftim.

Pas ndeshjes edhe trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, u ankua në ndarjen e drejtësisë, ndërsa Reds e mbyllën ndeshjen me nëntë lojtarë në fushë pas dy kartonëve të verdhë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

La Liga
Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Kombëtarja e Shqipërisë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Premier League
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Kalo në kategori