Liverpooli është ndoshta skuadra më e mirë në Evropë tani, dhe si rezultat, është e vështirë të jesh kritik ndaj djelmoshave të Jurgen Klopp.

Por, një zonë ku padyshim që Liverpooli duhet të forcohet është zona e mesfushës, ose më saktë, në departamentin krijues të mesfushës.

Ne kemi parë në disa ndeshje këtë sezon kundër Sheffield United dhe së fundmi Manchester Unitedit gjatë së cilës ata u përpoqën të gjenin një mënyrë përmes mbrojtjeve të kundërshtarit të tyre.

Goal.com zgjedh formacionin e dekadës te Liverpooli, mungojnë Gerrard dhe Coutinho Goal.com zgjedh formacionin e dekadës te Liverpooli, mungojnë Gerrard dhe Coutinho

Një mesfushë me Jordan Henderson, Georginio Wijnaldum dhe Fabinho është e fortë fizikisht dhe teknikisht, por nuk janë aq të prirur që të prodhojnë pak magji.

Treshja aktuale e mesfushës së Reds

Por, me afatin e janarit në ardhje, Liverpooli mund të jetë në kërkim për të synuar një lojtar të këtij lloji, krijues mesfushe.

Sidoqoftë, të gjithë e dimë që lojtarët më të mirë nuk do të jenë në dispozicion deri në verën e ardhshme, por mediumet angleze kanë vënë një vështrim në disa objektiva realiste të Reds për afatin kalimtar të dimrit.

1.Ruud Vormer (Club Brugge)

2.Taison (Shakhtar Donetsk)

3.Bruno Fernandes (Sporting Lisbona)

4.Hakan Calhanoglu (Milan)

5.Harry Wilson (Bournemouth)

/Telegrafi/