Liga Premier është duke eksploruar një mundësi të përdorjes së një aplikacioni për testimin e një aplikacioni për testimin e tifozëve që kanë rezultuar negativ me Covid-19 të futen në stadiume.

Sipas gazetarit të Daily Mail, David Coverdale, presidenti i ligës angleze Richard Masters do të mbajë një takim me kompaninë e teknologjisë ‘VST Enterprises’ që do të krijojnë një aplikacion të quajtur ‘pasaporta e shëndetit’.

Qeveria thuhet se është e interesuar që të përdorë atë aplikacion, në mënyrë që jeta t’i rikthehet normalitetet dhe mos të qëndrojnë të mbyllura të gjitha proceset.

Në stadiume do të lejohen të futen vetëm ata persona që kanë rezultuar negativ me coronavirus ose që janë imun ndaj virusit.

Sadio Mane i gatshëm ta lë Liverpoolin pa titull: Është çmenduri të përjashtohet sezoni, por coronavirusi është në rend të parë Sadio Mane i gatshëm ta lë Liverpoolin pa titull: Është çmenduri të përjashtohet sezoni, por coronavirusi është në rend të parë

Ideja është që tifozët të tregojnë testin e tyre në momentin që duan të blejnë biletat dhe ajo do të jetë pasaporta e tyre që do i lejonte të hynin në stadium.

Liga Premier është aktualisht e suspenduar deri më 30 prill shkaku i pandemisë botërore dhe është bërë e ditur se edicioni do të rifillojë vetëm atëherë kur situata të jetë e pastër. /Telegrafi/