Pau Gasol njoftoi pensionimin e tij nga basketbolli të martën, duke i dhënë fund një karriere që zgjati më shumë se dy dekada, ku mes tjerash fitoi dy tituj të NBA dhe Kampionatin Botëror me Spanjën.

41-vjeçari Gasol kishte njoftuar tashmë lamtumirën e tij nga basketbolli me kombëtaren në gusht, pasi Spanja humbi nga Shtetet e Bashkuara në çerekfinalet e Lojërave të Tokios, ku vendi i tij zuri vendin e pestë.

Gasol kishte qenë pjesë e klubit spanjoll Barcelona që nga shkurti. Karriera e tij kishte ngecur paksa sepse kishte një frakturë të këmbës së majtë që e mbajti jashtë për gati dy vjet.

“Unë do të tërhiqem nga basketbolli profesionist. Është një vendim i vështirë pas kaq vitesh, por është një vendim që e kam menduar me të vërtetë”, ka thënë ai.

Njoftimi i daljes në pension u bë në një ngjarje në një shtëpinë e operës në Barcelonë ku morën pjesë ish-shokët e skuadrës dhe anëtarët e familjes, përfshirë gruan e tij, vajzën dhe vëllai Marc Gasoll.

Ai kishte një mesatare prej 17 pikë dhe 9.2 kërcime në 1,226 ndeshje të sezonit të rregullt me ​​pesë ekipe të ndryshme në NBA.

Gasol luajti për klube  si Memphis Grizzlies, Chicago Bulls, San Antonio Spurs, Milwaukee Bucks dhe LA Lakers, ku me këtë të fundit i fitoi dy tituj.

Ai ishte zgjedhja numër 3 në draftin e NBA për vitin 2001, duke u zgjedhur nga Atlanta, që e dërgua te Memphis.

Gasol luajti për herë të fundit në NBA me Bucks në vitin 2019. Ai nënshkroi me Portland Trail Blazers atë vit, por lëndimet nuk e lanë të luante, duke mos bërë asnjë ndeshje.

Gasol fitoi titullin e kampionatit botëror me Spanjën në 2006, dhe ata evropian në vitet 2009, 2011 dhe 2015.

Ai ndihmoi Spanjën të fitonte medalje olimpike në vitin 2008 në Pekin dhe 2012 në Londër , si dhe një të bronztë në vitin 2016 në Rio de Janeiro. /Telegrafi/