Sado që i gëzohemi rrezeve të diellit dhe kohës kur mund të shijojmë të gjitha aktivitetet të cilat vijnë me stinën e verës ,ekspozimi i tepërt ndaj diellit ndikon që në lëkurë të shfaqen pika të errëta dhe shenja të tjera të cilat vijnë si pasojë e prodhimit të lartë të melaninës në lëkurë.

Disa faktorë që mund të çojnë në këtë gjendje përfshijnë ekspozimin ndaj diellit, mosbalancim në hormone, shtatzënia, medikamente të caktuara, mungesa  e vitaminave, mungesa e gjumit dhe stresi i tepërt.

Ato lehtë mund të zbehen ose eliminohen për të rikthyer një pamje më të njëjtësuar të fytyrës.

Mund të na turpërojnë dhe madje të çojnë në vetëbesim të ulët. Për fat të mirë, ka shumë trajtime të mundshme  mjete  të thjeshta, natyrore, me të cilat mund të zvogëlohen.

Lëngu i  limonit

Një zgjidhje e shpejtë dhe e lehtë mund të gjendet në kuzhinën tuaj ose dyqanin tuaj më të afërt ushqimor – lëng limoni. Limonët kanë vitaminë C që mund të lehtësojnë njollat ​​e errëta në fytyrën tuaj. Është e lehtë të aplikohet. Vazhdoni të aplikoni këtë ilaç për heqjen e pikave të errëta të për të paktën dy javë për të marrë rezultatin e dëshiruar.

Nëse keni lëkurë delikate ose të ndjeshme, ju mund të holloni lëngun e limonit me ujë të thjeshtë ose mjaltë.

Patatet

Patatet mund të aplikohen në njërën nga tri mënyrat:

Metoda 1

Preni në fetë një patate. Vendosni një fetë direkt në pikat e zeza. Lëreni atë për disa minuta dhe pastaj lani fytyrën me ujë të vakët.

Metoda 2

Shtypni një patate  përzieni atë më një lugë çaji mjaltë. Aplikoni maskën në fytyrë dhe lejoni që të thahet për 15 minuta. Pastrojeni me ujë të vakët.

Metoda 3

Ekstraktoni  lëngun e një  patate. Shto  lëng limoni pak dhe një majë  pluhur shafran i Indisë . Aplikoni këtë përzierje në pikat tuaja të zeza. Lejoni që të thahet, pastaj largojeni atë .

Aplikoni  Aloe Vera

Ekstraktoni  Aloe Vera nga një gjethe. Aplikoni direkt atë në pika të errëta dhe pika të zeza. Butësisht masazhoni zonën me majë të gishtave tuaj për disa minuta. Lëreni atë për 15 deri në 20 minuta, pastaj lani fytyrën. Përsëriteni këtë një herë ose dy herë në ditë për disa javë për të zbehur njollat ​​e lëkurës.

Shafrani

Shafran i Indisë është një tjetër përbërës i famshëm për  lëkurë të ndritshme që mund të përdoret për të hequr qafe pikat e zeza në fytyrën tuaj. Ai riparon dëmtimin nga  radikalet e lira dhe zvogëlon pigmentimin e lëkurës dhe zbehjen. Është gjithashtu efektiv për largimin e shpejtë të pikave të diellit dhe pikave nga mosha.

Bëni një paste të trashë prej 2 lugë çaji shafran të  Indisë dhe me pak qumësht dhe lëng limoni.

Aplikoni atë në lëkurë ku keni pika të zeza. Lëreni atë për disa minuta dhe pastaj shpërlani me ujë të vakët.