La Liga ka konfirmuar se do të raportojë Paris Saint-Germain tek një numër autoritetesh pasi ata njoftuan se Kylian Mbappe do të qëndrojë në klub francez.

Mbappe ishte lidhur prej kohësh me një kalim te Real Madrid, por PSG-ja arriti ta mbante me një ofertë të madhe për një kontratë të re këtë javë.

PSG njoftoi të shtunën në mbrëmje se Mbappe do të qëndrojë, por pak para kësaj, La Liga zbuloi se ata nuk të kalojnë lehtë për këtë çështje.

Në deklaratë thuhej: “Për njoftimin e mundshëm të Kylian Mbappe për të qëndruar në Paris Saint-Germain (PSG), La Liga dëshiron të deklarojë se kjo lloj marrëveshje sulmon stabilitetin ekonomik të futbollit evropian, duke vënë në rrezik qindra mijëra vende pune dhe integritetin e sport, jo vetëm në garat evropiane, por edhe në ligat vendase”.

“Është skandaloze që një klub si PSG, i cili sezonin e kaluar raportoi humbje prej më shumë se 220 milionë eurosh pas akumulimit të humbjeve prej më shumë se 700 milionë euro në sezonet e mëparshme (ndërsa raportonte të ardhurat nga sponsorizimi me një vlerësim të dyshimtë), me një kosto skuadre rreth 650 milionë për këtë sezon, mund të mbyllin një marrëveshje të tillë, ndërkohë që ato klube që mund të përballonin marrjen e lojtarit pa e parë faturën e pagës së tyre të komprometuar, mbeten pa e nënshkruar me të”.

“LaLiga do të paraqesë një ankesë kundër PSG-së te UEFA, autoriteteve administrative dhe fiskale franceze dhe autoritetet e Bashkimit Evropian për të vazhduar mbrojtjen e ekosistemit ekonomik të futbollit evropian dhe qëndrueshmërisë së tij”.

“Në të kaluarën La Liga është ankuar në UEFA për mosrespektim të Fair Play financiar nga PSG. Këto ankesa ishin të suksesshme dhe UEFA e sanksionoi klubin, ndërsa Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS), në një vendim të çuditshëm, i largoi sanksionet”.

“La Liga dhe shumë institucione evropiane të futbollit kishin shpresë që presidenti i PSG-së, Nasser Al-Khelaifi, pasi të hynte në organet e menaxhimit të futbollit evropian si Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s dhe presidenca e Shoqatës së Klubeve Evropiane (ECA) do të përmbahej nga kryerja e këtyre praktikave duke ditur seriozitetin, dëmet që shkaktojnë, por nuk ka qenë kështu, krejt e kundërta. Duke qenë se PSG la rroga të papranueshme, humbje të mëdha ekonomike në sezonet e mëparshme, supozon një investim të pamundur në këtë situatë, që padyshim nënkupton mospërputhje me kushtet aktuale ekonomike, duke treguar se kontrollojnë rregulloret jo vetëm të UEFA-s, por edhe të vetë futbollit francez”.

Bartomeu shpjegon arsyen e dorëheqjes nga posti i presidentit të Barcelonës: Në muajt e fundit mora fyerje dhe kërcënime me familje Bartomeu shpjegon arsyen e dorëheqjes nga posti i presidentit të Barcelonës: Në muajt e fundit mora fyerje dhe kërcënime me familje

“Këto sjellje tregojnë edhe më shumë se klubet shtetërore nuk respektojnë apo duan të respektojnë rregullat e një sektori ekonomik aq të rëndësishëm sa futbolli, kyç për qëndrueshmërinë e qindra mijëra vendeve të punës”.

“Kjo lloj sjelljeje e udhëhequr nga Al-Khelaifi, presidenti i PSG-së, për shkak të statusit të tij si anëtar i UEFA-s, president i ECA-s, është një rrezik për futbollin evropian në të njëjtin nivel me Superligën”, thuhet në reagimin e La Ligas. /Telegrafi/