Los Angeles Clippers kanë triumfuar në derbin e mbrëmjes në elitën e basketbollit amerikan NBA.

Skuadra nga Kalifornia ka marrë fitore të thellë në udhëtim me 23 pikë epërsi 109:134.

Kawhi Leonard ishte fantastik përballë ish-skuadrës së tij me 26 pikë, shtatë kërcime e nëntë asistime.

Me lojë të mirë u dallua edhe qendra Harell që shtoi 21 pikë si dhe Lou Williams që kontribuoi me 20 të tjera.

Fitorja e mbanë skuadrës e Doc Rivers në pozitën e dytë në Konferencën e Perëndimit me 22 fitore e nëntë disfata.

Me fitore ka vazhduar edhe Houston Rockets që ka triumfuar në udhëtim te Phoenix Suns 124:139.

James Harden ishte i pandalshëm në këtë sfidë me 47 pikë, ndërsa kontribut të madh dha edhe Russell Westbrook që shtoi 30 të tjera e 10 asistime.

Fitorja ndaj Suns për Rockets ishte e 20-ta këtë edicion teksa kanë edhe nëntë disfata. /Telegrafi/

Rezultatet:

Brooklyn – Atlanta 122:112

Detroit – Chicago 107:119

Philadelphia – Washington 125:108

New York – Milwaukee 102:123

Memphis – Sacramento 119:115

San Antonio – LA Clippers 109:134

Phoenix – Rockets 125:139

Portland – Minnesota 113:106