LAJMI I FUNDIT:

Kur do të mbahet funerali i Tina Turner dhe cilat janë planet?

Kur do të mbahet funerali i Tina Turner dhe cilat janë planet?
Foto: Reuters

Fansat dhe miqtë po vazhdojnë të mblidhen në shtëpinë e Tina Turner në Zvicër ku ajo ndërroi jetë pas një sëmundjeje të rëndë të mërkurën.

Reklama

Dymbëdhjetë herë fituesja e çmimit “Grammy”, e cila bëri një rikthim historik në vitet 1980 pasi la burrin e saj abuziv dhe partnerin muzikor Ike Turner, vdiq nga shkaqe natyrale.

Ndërsa detajet e sakta se kur dhe ku do të mbahet funerali i saj nuk janë bërë publike, një zëdhënës i “Queen of Rock” tha se ceremonia do të jetë private me të pranishëm vetëm miqtë dhe të afërmit më të ngushtë të legjendës.

View this post on Instagram

A post shared by Tina Turner (@tinaturner)

“Do të ketë një ceremoni private funerali ku do të marrin pjesë miqtë dhe familjarët e ngushtë”, thuhet në deklaratë.

Në kujtimet e saj të vitit 2018 të titulluar “My Love Story”, këngëtarja ndau se kishte vuajtur nga presioni i lartë i gjakut për shumë vite, duke u diagnostikuar në vitin 1978 me këtë gjendje.

Përpara vdekjes - Tina Turner thuhet se shiti një katalog për afro 50 milionë euro
Lexo po ashtu Përpara vdekjes - Tina Turner thuhet se shiti një katalog për afro 50 milionë euro

Ndërsa ajo filloi të merrte një pilulë një herë në ditë në vitin 1985, mungesa e trajtimit të mëparshëm kishte dëmtuar veshkat dhe zemrën e saj.

View this post on Instagram

A post shared by Tina Turner (@tinaturner)

Ajo pësoi një goditje në tetor 2013. Kjo ndodhi vetëm tre javë pasi ajo u martua me partnerin e saj prej kohësh Erwin Bach, një ekzekutiv muzikor gjerman.

Ajo goditja në kokë e la atë të paaftë për të ecur dhe kishte frikë se nuk mund të vishte më kurrë taka të larta, e lëre më të kërcente me to.

Megjithatë, ajo përfundimisht rifitoi lëvizshmërinë pas një qëndrimi në spital.

View this post on Instagram

A post shared by Tina Turner (@tinaturner)

Menjëherë pas kësaj, mjekët zbuluan se funksioni i saj i veshkave po përkeqësohej. Më në fund, ajo iu nënshtrua dializës në mënyrë që të bëhej gati për një transplant. Megjithatë, tre vjet pas goditjes së saj në tru, ajo u diagnostikua me kancer në zorrë. Për fat të mirë, mjekët ishin në gjendje të hiqnin kancerin nga zorrët e saj.

Por transplantimi i veshkës duhej të vonohej dhe në të njëjtën kohë ajo vendosi të mos ndiqte trajtimin e zakonshëm mjekësor. Kjo vetëm sa ia acaroi problemet me veshkën dhe në vitin 2017 ajo iu nënshtrua një operacioni për ta zëvendësuar, donator ishte bashkëshorti i saj Ervini.

Përveç sëmundjeve fizike, Tina Turner vuante edhe nga sëmundje mendore.

View this post on Instagram

A post shared by Tina Turner (@tinaturner)

Marrëdhënia abuzive me bashkëshortin e saj të parë Ike Turner e la atë me PSTD, siç tha në dokumentarin e saj të vitit 2021 “Tina”.

Gjatë lidhjes së tyre, ajo tentoi edhe vetëvrasjen një herë në vitin 1968. /Telegrafi/

View this post on Instagram

A post shared by Tina Turner (@tinaturner)