LAJMI I FUNDIT:

Përpara vdekjes – Tina Turner thuhet se shiti një katalog për afro 50 milionë euro

Përpara vdekjes – Tina Turner thuhet se shiti një katalog për afro 50 milionë euro
Foto: Getty Images

Vdekja e ikonës, Tina Turner, u njoftua të mërkurën.

Reklama

Këngëtarja kishte dalë në pension për dekadën e fundit të jetës së saj dhe dy vite më parë shiti të gjithë katalogun e saj muzikor.

Turner i dha të drejtat kompanisë botuese BMG në atë që e quajti blerjen e vetme më të madhe të muzikës së një artisti.

Foto: Getty Images

“Ne të gjithë e dimë se sa ikonë është puna e Tina”, tha CEO i BMG Hartwig Masuch për Rolling Stone në 2021.

“Kur shikoni dimensionet që karriera e Tina ka hyrë edhe në vitet e fundit midis muzikaleve dhe dokumentarëve, ka ende shumë potencial të pashfrytëzuar me trashëgimia e saj”.

Tina Turner ndiqte vetëm gjashtë persona në Instagram - në mesin e tyre Beyonce
Lexo po ashtu Tina Turner ndiqte vetëm gjashtë persona në Instagram - në mesin e tyre Beyonce

Shuma e marrëveshjes nuk u bë e ditur, por BBC Neës raportoi në atë kohë se ekspertët e përcaktuan atë në rreth 50 milionë euro.

Foto: Getty Images

Këngëtarja e “Proud Mary” tha në atë kohë që ndjeu se muzika e saj ishte “në duar të besueshme”.

“Si çdo artist, mbrojtja e veprës së jetës sime, trashëgimia ime muzikore, është diçka personale”, tha Turner në një deklaratë pas shitjes.

“Kam besim se me BMG dhe Warner Music, puna ime është në duar profesionale dhe të besueshme”.

Foto: Getty Images

Të përfshira në marrëveshje ishte emri, imazhi dhe ngjashmëria e saj si dhe të drejtat e autorit e të drejtat e botimit për të gjithë katalogun e saj, duke përfshirë hitet si “What’s Love Got To Do with It”, “The Best” dhe “Private Dancer”.

Turner po ndiqte një trend të kohëve të fundit të mega-yjeve të tjerë si Bob Dylan, Justin Bieber dhe Bruce Springsteen, të cilët gjithashtu zgjodhën të shesin katalogët e tyre.

Foto: Getty Images

E njëjta vdiq në shtëpinë e saj në Zvicër pas një sëmundjeje të gjatë. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante

Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante

Magazina
Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Magazina
Beniada vë në plan të parë figurën e admiruar në pozat e reja

Beniada vë në plan të parë figurën e admiruar në pozat e reja

Magazina
Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Magazina
Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Magazina
Pierce Brosnan dhe djali i tij pozuan së bashku dhe mahnitën fansat

Pierce Brosnan dhe djali i tij pozuan së bashku dhe mahnitën fansat

Magazina
Kalo në kategori