LAJMI I FUNDIT:

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Sundimtari i Turkmenistanit, Serdar Berdimuhamedov, themeloi një klub futbolli këtë vit dhe e quajti atë Arkadag.

Serdari është pasardhës i Gurbanguly Berdimuhamedov, ndërsa për të arritur këtë sukses ai bri disa gjëra të çuditshme.

Arkadag bleu të gjithë lojtarët më të mirë në ligë dhe regjistroi të gjitha fitoret në sezonin e parë deri tani.

Pas 20 ndeshjesh ata kanë 60 pikë, mjaftueshëm për të siguruar matematikisht titullin.  Skuadra shënoi 70 gola dhe pranoi vetëm 14.

Në pozitën e dytë është Altyn Asyr, i cili ka 30 pikë më pak, kur kanë mbetur edhe katër xhiro për t’u zhvilluar deri në fund.

“Fitorja na motivon. Tani do të përpiqemi të fitojmë Kupën”, ka thënë sulmuesi i Arkadag, Didar Durdyev pas festimit të titullit.

Turkmenistani është një vend në Azinë Qendrore që ka pasur vetëm tre presidentë që nga viti 1991, kur u shkëput nga Bashkimi Sovjetik.

Përsa i përket futbollit, ata zënë vendin e 141-të në renditjen e FIFA-s. /Telegrafi/

Standings provided by Sofascore

Në trend Sport

Më shumë
E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

Ligue 1
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Ndërkombëtare
Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Ligat tjera
Kalo në kategori