LAJMI I FUNDIT:

Kupa e Botës “Katar 2022” po ndryshon datën e fillimit

Kupa e Botës “Katar 2022” po ndryshon datën e fillimit

Kupa e Botës “Katar 2022” është pak më shumë se tre muaj larg dhe si gjithmonë ndryshimet kalendarike vazhdojnë pas një prej proceseve më kaotike kualifikuese të të gjitha kohërave, megjithatë, këtë herë ndryshimi do të ishte në ndeshjen hapëse, kjo do të thoshte se fillimi do të ndikohej edhe data e kësaj ngjarje të madhe.

Sipas një raportimi nga Diario Ole i Argjentinës, FIFA po mendon seriozisht të lëvizë hapjen e Kupës së Botës, e cila aktualisht është planifikuar për të hënën, më 21 nëntor, një ditë përpara dhe ta zhvendosë atë për të dielën, më 20 nëntor, duke zhvendosur ndeshjen mes Katarit dhe Ekuadorit. deri në atë ditë.

Pse do të riplanifikohej Katari kundër Ekuadorit?

Trajtime çnjerëzore në ndërtimin e stadiumeve në Katar - fillojnë bojkotimet ndaj Kampionatit Botëror
Lexo po ashtu Trajtime çnjerëzore në ndërtimin e stadiumeve në Katar - fillojnë bojkotimet ndaj Kampionatit Botëror

Arsyeja e këtij ndryshimi ka të bëjë me faktin konfuz të dy ndeshjeve të zhvilluara para inaugurimit, që siç është bërë traditë që prej “Gjermanisë 2006”, luhet nga skuadra mikpritëse.

Aktualisht, përpara Katarit kundër Ekuadorit, Holanda – Senegal dhe Anglia – Irani janë planifikuar.

Propozimi është që Katari – Ekuadori do të zhvillohet më 20 nëntor në orën 14:00 dhe që ndeshja Holandë – Senegal të zhvillohet më 21 nëntor në orën 11:00, duke ruajtur orën e fillimit të Anglisë kundër Iranit dhe duke përfunduar, siç është aktualisht rasti, atë ditë ndeshje me ndeshjen e Shteteve të Bashkuara kundër Uellsit në orën 14:00.

FIFA aprovon hotelet ku do të qëndrojnë kombëtaret në Katar: Kupa e Botës më skandaloze ndonjëherë, ka shkelur të drejtat e njeriut
Lexo po ashtu FIFA aprovon hotelet ku do të qëndrojnë kombëtaret në Katar: Kupa e Botës më skandaloze ndonjëherë, ka shkelur të drejtat e njeriut

Kush i miraton ndryshimet e orarit të Kupës së Botës?

Sipas Diario Ole, që ky ndryshim të miratohet, duhet votuar pro nga Byroja e Këshillit të FIFA-s , e cila përbëhet nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe presidentët e gjashtë Konfederatave ( UEFA, CONMEBOL, CONCACAF, CAF, AFC. dhe OFC ). /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Ndërkombëtare
Përveç fitores me Spanjën - çfarë i duhet tjetër Shqipërisë për të kaluar tutje

Përveç fitores me Spanjën - çfarë i duhet tjetër Shqipërisë për të kaluar tutje

Kombëtarja e Shqipërisë
Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Përfaqësueset
Ndeshja Shqipëri 2-2 Kroaci në numra: Rekorde, statistika mbresëlënëse dhe garë e hapur

Ndeshja Shqipëri 2-2 Kroaci në numra: Rekorde, statistika mbresëlënëse dhe garë e hapur

Kombëtarja e Shqipërisë
Xherdan Shaqiri futet në librin e rekordeve me euro-golin ndaj Skocisë

Xherdan Shaqiri futet në librin e rekordeve me euro-golin ndaj Skocisë

Përfaqësueset
Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori