Hotelet luksoze të miratuara nga FIFA në Katar, të cilët po përgatiten të presin mijëra zyrtarë dhe sponsorë në Kupën e Botës, kanë paguar stafin me 1 euro në orë dhe nuk kanë paguar jashtë orarit, sipas hetuesve të të drejtave të njeriut.

Organi qeverisës botëror, i cili do të fitojë më shumë se 3 miliardë euro nga turneu, i cili ka kushtuar rreth 140 miliardë euro për të organizuar, ka mbështetur dhjetëra institucione në të gjithë vendin.

Me suita që kushtojnë deri në 5,000 euro në natë në institucionet më të bukura dhe shampanjën Dom Perignon në akull me 800 euro për shishe, Katari do të jetë një goditje për super të pasurit në botë dhe ata me lidhje të mira.

Reklama
Reklama
'Katari i Përgjakur' - mbi 6000 persona humbën jetën për ndërtimin e tetë stadiumeve ku do të zhvillohet Kampionati Botëror 'Katari i Përgjakur' - mbi 6000 persona humbën jetën për ndërtimin e tetë stadiumeve ku do të zhvillohet Kampionati Botëror

Turneu, i cili përfshin 32 ekipe dhe më shumë se 800 lojtarë, do të sjellë gjithashtu futbollistët më të paguar në botë në shtetin e pasur të naftës. Mes tyre do të jetë Neymar i Brazilit, i cili fiton mbi 600,000 euro në javë, shoku i tij i skuadrës në PSG, Kylian Mbappe i Francës, i cili fiton 1 milionë euro në javë dhe Erling Haaland, i cili merr 400,000 euro në javë në Manchester City dhe luan për Norvegjinë.

Por, ndërsa mysafirët e privilegjuar zhyten në pishina dhe banja, rrinë në plazhe private dhe ecin nëpër kopshtet tropikale dhe lëndinat e harlisura të nxjerra nga shkretëtira, anëtarët e fuqisë punëtore prej dy milionë emigrantësh të Katarit do t’u shërbejnë atyre me paga minimale dhe do të punojnë 12 deri në 15 orë në ditë, pretendon një grup i të drejtave të njeriut.

Reklama
Reklama

Një raport për abuzimet e punës në vendet në Katar dhe vendet fqinje, është përpiluar nga “Equidem” dhe “Global Labor Justice” – Forumi Ndërkombëtar i të Drejtave (GLJ-IRLF) përpara Kupës së Botës, e cila fillon më 21 nëntor.

Katari do të presë Kupën e Botës 2022 nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor të këtij viti

Grupet e të drejtave intervistuan më shumë se 69 punëtorë në 29 hotele të miratuara nga FIFA, shumë prej tyre të drejtuara nga kompani globale, gjatë dy viteve të fundit. Tani, në një raport prej 65 faqesh, punëtorët migrantë kanë përshkruar se si kanë:

  • ka punuar deri në 15 orë në ditë dhe nganjëherë për muaj të tërë pa një ditë pushimi,
  • është paguar paga minimale absolute, e cila është e barabartë me rreth 1 euro në orë për një ditë standarde nëntë orëshe, gjashtë ditë në javë,
  • nuk paguhet jashtë orarit, gjë që ul edhe më shumë tarifën për orë,
  • periudha pa pagesë ose me paga të reduktuara.
  • u detyrua t’u paguajë mijëra euro ndërmjetësve për të punësuar, gjë që është kundër ligjit në Katar,
  • janë paguar më pak nëse vijnë nga vende të caktuara, si Bangladeshi, Nepali apo Kenia, krahasuar me punëtorët arabë,
  • kanë pasur frikë të flasin nga frika e hakmarrjes dhe se nuk do t’u ndalohet pagesa nëse përpiqen të punojnë në një hotel tjetër.

Ndër hotelet që do të paraqiten në dokument është hoteli “Westin Doha” në qendër të Dohas, ku do të qëndrojë skuadra braziliane, e cila përfshin Neymar të Paris Saint-Germain, Fred të Manchester United, Vinicius Junior të Real Madrid dhe Thiago Silva të Chelseat.

Reklama
Reklama
Super kompjuteri parashikon se kush do ta fitojë Kupën e Botës - renditje që mund mos t'u pëlqejë Super kompjuteri parashikon se kush do ta fitojë Kupën e Botës - renditje që mund mos t'u pëlqejë

Një punëtor nepalez i tha hulumtimit se ata fitonin një pagë bazë prej 1000 rialësh të Katarit në muaj në katering në hotel, i cili kushton rreth 1 euro në orë.

Një mijë Rialë në muaj është paga minimale në Qarkun e Lindjes së Mesme, sipas një ligji të ri të prezantuar vitin e kaluar, me punëdhënësit që u kërkohet të sigurojnë strehim dhe akomodim, ose të paguajnë një kompensim prej 135 për ushqim dhe 85 euro për strehim.

“Paga ime bazë është vetëm 1000 rialë (270 euro)”, u tha punëtori migrant hetuesve në maj, i cili është regjistruar në dokumentet e raportit.

Reklama

“(Dokumenti) ka 1000 + 300 të shkruara në të”, shtuan ata.

Punëtorëve të ndërtimit iu dha strehim i ngushtë - dhe stafi i hotelit u ankua gjithashtu

“Sipas ligjit këtu nuk mund të paguhet më pak se kaq. Falë Zotit po fillon nga një mijë rialë’.

Reklama

Westin Doha tha për Sportsmail,  hoteli, i cili drejtohet nga Marriott Group, tani paguan 1,500 rialë në muaj, që është më afër 1,50 euro në orë.

Siç raportohet nga Sportsmail, ish-punonjësit nga hoteli Souq Al Wakra, ku do të qëndrojë skuadra e Anglisë, gjithashtu pretendojnë se disa staf marrin 1000 rialë në muaj për disa punë.

Equidem gjeti punëtorë emigrantë që merrnin një sërë pagash, me pastrues dhe punonjës shtëpie që thanë se fituan minimumin dhe një recepsionist hoteli nga Filipinet që raportoi pagën më të lartë në 4,000 rialë në muaj.

Reklama
Stadiumet e Kampionatit Botëror të futbollit “Katar 2022” Stadiumet e Kampionatit Botëror të futbollit “Katar 2022”

Në një rast ku ishte siguruar akomodimi, një punonjës tha se ai ndante një dhomë të ngushtë, me pesë të tjerë, ku duhej të ruanin ushqimin dhe pajisjet e gatimit poshtë shtretërve dhe si rezultat ishin të mbushura me insekte.

Reklama

Grupet e të drejtave të njeriut, duke përfshirë “Equidem”, pranojnë se Katari ka ndërmarrë hapa për të përmirësuar kushtet e punës për punëtorët migrantë, të tilla si futja e standardeve të mirëqenies dhe reduktimi i kontrollit të punëdhënësve mbi stafin e tyre.

Megjithatë, aktivistët këmbëngulin se pavarësisht ndryshimeve administrative, mijëra janë ende duke u përballur me abuzimin dhe shfrytëzimin në baza ditore, në terren.

Reklama

Në raportin e tij të fundit, të publikuar sot, “Equidem” thotë se ka mbledhur prova nga stafi i hotelit në Katar gjatë dy viteve, deri në këtë muaj. Grupi tha se ata kanë gjetur se shumë punëtorë kanë frikë të flasin në rast se humbasin punën dhe të drejtën për të punuar.

Shteti i Gjirit është goditur nga akuzat për abuzim të të drejtave të njeriut të punëtorëve të ndërtimit

Katarit iu dha në mënyrë kontroverse organizimi i Kupës së Botës në vitin 2010. Që atëherë, përgatitjet për turneun e ekspozitës janë shoqëruar nga raportet për abuzime të përhapura të punëtorëve migrantë, të cilët ndërtuan stadiumet, hotelet dhe qytetet e reja që do të presin spektaklin global.

Reklama

Mijëra punëtorë ndërtimi dihet se kanë vdekur në vend, shumë prej tyre kishin frikë se ishin zhdukur si rezultat i lodhjes nga nxehtësia dhe skandali e ka detyruar FIFA-n të kërkojë kushte më të mira për punonjësit.

Reklama

Nga intervistat kanë dalë një sërë temash të përbashkëta, pavarësisht nga reformat që supozohej t’u jepnin punëtorëve më shumë mbrojtje.

Stafi në hotele të ndryshme tha se ata pritet të punojnë orë shtesë pa pagesë, gjë që ul normën për orë të pagës tashmë të pakët.

Kujdes të shtuar në "Katar 2022", pasi mund të përfundoni në burg për shtatë vite nëse thyeni këto rregulla Kujdes të shtuar në "Katar 2022", pasi mund të përfundoni në burg për shtatë vite nëse thyeni këto rregulla

Dita e rregullt nëntë-orëshe për punëtorët migrantë në Katar zgjatet në mënyrë rutinore në 12 orë, apo edhe 15 orë gjatë periudhave më të ngarkuara, thonë punëtorët. Ata janë të përgatitur për Kupën e Botës, kur më shumë se një milion vizitorë pritet të vërshojnë vendin.

Reklama

Pozicioni i punëtorëve bëhet më i cenueshëm kur ata detyrohen të bëjnë pagesa të mëdha për të siguruar vende pune në hotelet në Katar.

Reklama

Emigrantët shpesh gjejnë punë përmes agjentëve, të cilët mund të paguajnë tarifa të mëdha, të cilat paguhen duke marrë borxhe. Tarifat e rekrutimit duhet të paguhen nga punëdhënësi, megjithatë, punëtorët i thanë Equidem-it se hotelet nuk i kishin vënë në dijeni për këtë dhe ata e paguanin vetë. /Telegrafi/