Kthimi i Gareth Bale në Real Madrid këtë verë ka shkaktuar probleme për klubin mbretëror pasi ata tani duhet të zgjedhin midis Vinicius Junior, Rodrygo dhe Eder Militao për shkak të një ndryshimi të fundit të rregullave në lidhje me lojtarët që vijnë nga vendet jashtë Bashkimit Evropian.

Për shkak të kufizimeve nga federata Spanjolle e Futbollit, vetëm tre lojtarë nga vendet jashtë Bashkimit Evropian lejohen të regjistrohen në secilën skuadër.

Meqenëse Britania u largua nga BE pas periudhës së tranzicionit deri më 31 dhjetor 2020, federata Spanjolle e Futbollit bëri një marrëveshje me klubet që lojtarët britanikë të ishin në gjendje të mbanin statusin e tyre të BE deri në fund të sezonit të kaluar.

‘Operacioni fshesa’ dhe transferimi i Mbappes, zbulohet plani i Real Madridit për afatin kalimtar të verës ‘Operacioni fshesa’ dhe transferimi i Mbappes, zbulohet plani i Real Madridit për afatin kalimtar të verës

Megjithatë, sipas gazetës spanjolle AS, pasi këto vendime tani janë hequr, lojtarët britanikë të tillë si Bale në Real dhe Kieran Trippier në Atletico Madrid tani kanë shkaktuar probleme të mëdha në regjistrimin e skuadrave për kryeqytetasit që kur ata zyrtarisht zënë një vend ‘jo-BE’.

Disa lojtarë të Amerikës së Jugut janë të përjashtuar nga këto rregullore pasi ekziston një rregull që ata janë në gjendje të fitojnë shtetësinë spanjolle pasi jetojnë në një vend për të paktën dy vjet, duke lejuar që Casemiro i Realit dhe Luis Suarez dhe Angel Correa i Atleticos të regjistrohen.

Lojtarët e Real Madridit, Vinicius Jr, Rodrygo dhe Militao janë ende duke pritur që aplikimet e tyre të pranohen nga federata.

Reali ka lojtarë të tjerë ‘jo-BE’ si Takefusa Kubo dhe Reinier, por kjo do të zgjidhet duke dërguar ata në huazim dhe për këtë arsye i përjashtojnë ata nga skuadra.

Rodrygo, i cili u bashkua me Los Blancos për një shumë prej 45 milionë eurosh në vitin 2019, mund të dërgohet te skuadra rezervë e Realit që luan në divizionin e tretë, kjo do të thotë se ai do të lejohej të luante vetëm në Ligën e Kampionëve.

Për Atleticon, ndërsa interesi i Manchester Unitedit për Trippier ka vazhduar gjatë gjithë verës, raportet sugjerojnë që klubi po pret që kjo të zgjidhet përpara se të marrë ndonjë vendim mbi regjistrimin e skuadrës. /Telegrafi/