LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri i Polonisë: Putini po përdorë të korrat e Ukrainës si “mjet shantazhi” për pjesën tjetër të botës

Kryeministri i Polonisë: Putini po përdorë të korrat e Ukrainës si “mjet shantazhi” për pjesën tjetër të botës

Presidenti rus Vladimir Putin po “armatizon të korrat e Ukrainës”, si “një mjet shantazhi” për pjesën tjetër të botës, tha kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Morawiecki i tha BBC-s se veprimi ngjasonte me atë që “bëri Stalini në vitin 1933”, transmeton Telegrafi.


Në një intervistë të gjerë, ai paralajmëroi gjithashtu se “vetëm Putin” do të ishte “i lumtur” me një luftë tregtare të Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së mbi marrëveshjen e Brexit për Irlandën e Veriut.

Paaftësia e Ukrainës për të eksportuar drithërat e saj ka çuar në rritjen e çmimeve globale të ushqimeve.

Kjo ka rritur gjithashtu mundësinë e urisë në vendet që varen nga eksportet e saj.

Morawiecki tha se kjo ishte “pjesë e strategjisë [së Putinit]” për të “krijuar efekte valëzuese në Afrikën Veriore dhe valë të mëdha migracioni”.

Ai tha se priste një embargo të rënë dakord nga BE-ja për naftën ruse brenda ditëve ose javëve, me disa ndërprerje për çekët, Sllovakinë, Hungarinë dhe Austrinë.

Ndër të tjerash ai bëri thirrje që të mbyllet këtë vit tubacioni i gazit Nordstream One nga Rusia në Gjermani.

Morawiecki tha se “Rusia është nën presion të vërtetë” nga sanksionet ekzistuese, por kjo do të kishte ndikimin e saj në afat të mesëm dhe afatgjatë.

Ai sugjeroi se presidenti rus po mbështetej në rritjen e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve, duke shteruar mbështetjen në Perëndim për Ukrainën, dhe politikanët duhet të shpjegojnë dhe të zbusin ndikimin mbi çmimet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë janë 'ballkonet solare' që po lulëzojnë në Gjermani?

Çfarë janë 'ballkonet solare' që po lulëzojnë në Gjermani?

Botë

"Ukraina nuk do të jetë Afganistani i dytë", thotë Zelensky pas miratimit të paketës me ndihmë amerikane

Botë
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Inteligjenca britanike thotë se ukrainasit kanë rrëzuar një aeroplan bombardues të ushtrisë ruse

Evropa
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Kalo në kategori