LAJMI I FUNDIT:

Kroacia në çerekfinale pas ekzekutimit të penalltive ndaj Japonisë, hero portieri Livakovic

Kroacia në çerekfinale pas ekzekutimit të penalltive ndaj Japonisë, hero portieri Livakovic
(Foto: Getty Images)

Kroacia është kualifikuar në çerekfinale të Kampionatit Botëror, ‘Katar 2022’, pas fitores ndaj Japonisë pas ekzekutimit të penalltive, meqë koha e rregullt dhe vazhdimet kishin përfunduar baras (1-1).

Reklama

Porsa filloi ndeshja, një harkim preciz shkoi në drejtim të Shogo Taniguchi, i cili goditi me kokë, mirëpo topi shkoi jashtë. I shpejtë ishte reagimi i ekipit kundërshtar përmes Ivan Perisic, por Shuichi Gonda e mbrojti goditjen.

Daichi Kamada e kaloi mbrojtjen me lehtësi dhe doli në pozitë të mirë shënimi, mirëpo goditja e tij shkoi mbi portë.

(Foto: Getty Images)

Nuk vonoi dhe japonezët e zhbllokuan rezultatin. Daizen Maeda reagoi më së miri në zonë pasi prano një top nga Maya Yoshida për ta shënuar golin e epërsisë (43’).

Në fraksionin e dytë, pas një rasti të Bruno Petkovic, erdhi edhe goli barazimit. Një harkim të mirë nga Dejan Lovren e shfrytëzoi për mrekulli Ivan Perisic duke realizuar gol të bukur me kokë (55’).

(Foto: Getty Images)

Në vazhdim, Dominik Livakovic mbrojti goditjen e Wataru Endo, derisa në anën tjetër rrezikoi Luka Modric.

Koha e rregullt përfundoi me rezultat të barabartë (1-1), ashtu që ndeshja shkoi në vazhdime për ta vendosur fituesin.

Kaoru Mitoma pati rastin më të mirë në gjysmën e parë të vazhdimeve, ndërsa Livakovic e eliminoi rrezikun dhe nuk pati gola në këtë fraksion.

(Foto: Getty Images)

Një mundësi të mirë në fund të vazhdimit të dytë e pati Lovro Majer, por topi shkoi jashtë dhe meqë rezultati ishte i barabartë, vendosën penalltitë.

Pas ekzekutimit të njëmbëdhjetëmetërshave më të saktë ishin futbollistët e Kroacisë, të cilët kualifikuan në çerekfinale, ku do të luajnë kundër fituesit të duelit ndërmjet Brazilit dhe Koresë së Jugut. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

Bellingham pyetet nga gazetarët se kush është futbollisti më i mirë në botë? Përgjigja e tij i befason të gjithë

La Liga
Rregulli i Ligës Premier që mund të bëjë që ndeshja mes Tottenhamit dhe Liverpoolit të riluhet

Rregulli i Ligës Premier që mund të bëjë që ndeshja mes Tottenhamit dhe Liverpoolit të riluhet

Premier League
Merret vendimi brutal ndaj gjyqtarit që bëri gabimin trashanik në ndeshjen Tottenham-Liverpool

Merret vendimi brutal ndaj gjyqtarit që bëri gabimin trashanik në ndeshjen Tottenham-Liverpool

Premier League
Arsyeja e çuditshme pse Lamine Yamal ‘u zhduk’ për nëntë minuta në ndeshjen Porto-Barcelona

Arsyeja e çuditshme pse Lamine Yamal ‘u zhduk’ për nëntë minuta në ndeshjen Porto-Barcelona

Liga e Kampionëve
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Arbnor Muja shënon golin e parë në Ligën e Kampionëve - driblim dhe goditje e saktë që përfundoi në rrjetë

Arbnor Muja shënon golin e parë në Ligën e Kampionëve - driblim dhe goditje e saktë që përfundoi në rrjetë

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori