LAJMI I FUNDIT:

Kriza energjetike, Peci: Gabimi më i madh i Kosovës është mosndërtimi i termocentraleve

Kriza energjetike, Peci: Gabimi më i madh i Kosovës është mosndërtimi i termocentraleve

Drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci ka komentuar situatën me energji elektrike në vend.

Peci përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se Kosova gabimin më të madh e ka bërë në politikat e energjisë, që nuk i ka ndërtuar termocentralet e planifikuara.

Sipas tij, nëse ato do të ndërtoheshin “Kosova do të ishte sot fuqi energjetike”.

Bie blloku A3, KEDS: Përkeqësohet situata e furnizimit me energji elektrike në vend
Lexo po ashtu Bie blloku A3, KEDS: Përkeqësohet situata e furnizimit me energji elektrike në vend

“Gabimi më i madh që është bërë në vendin tonë është në politikat e energjisë. Po t’i kishim ndërtuar termocentralet e planifikuara, sot Kosova do te ishte fuqi energjetike, dhe do të ishte një vend me ekonomi stabile, me çmime shumë më të lira, dhe vend joshës për investime të huaja”, ka shkruar Peci.

Ai ka shtuar se në mungesë të këtyre termocentraleve, sot kemi një situatë krejt të kundërt me pasoja që vështirë mund të parashikohen

“Sot, e kemi situatën krejt të kundërt, me pasoja qe vështirë mund të parashikohen. Në botën moderne, siguria energjetike është e rëndësisë në mos më të madhe, se sa të asaj të posedimit të një ushtrie të fuqishme.  Tani jemi në një situatë, me të cilën do të ballafaqohemi, si thonë në Gjakovë “duke pa duke bë”!”, ka shkruar Peci. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Nga 6 shkurti, konsumatorët kanë të drejtë t'i shkëpusin kontratat me operatorët kabllorë që ndryshojnë kushtet e saj

Nga 6 shkurti, konsumatorët kanë të drejtë t'i shkëpusin kontratat me operatorët kabllorë që ndryshojnë kushtet e saj

Ekonomi
Nga Kosova në Bazel - rruga e Leos drejt suksesit si stilist i flokëve

Nga Kosova në Bazel - rruga e Leos drejt suksesit si stilist i flokëve

Leovee Hairartist
Delegacioni i bizneseve kosovare promovon Kosovën në Edicionin e 9-të të “Promote

Delegacioni i bizneseve kosovare promovon Kosovën në Edicionin e 9-të të “Promote" në Yaounde, Kamerun

Ekonomi
Osmani në tryezën ekonomike Kosovë-Katar: Vendi ynë ka potencial për investime

Osmani në tryezën ekonomike Kosovë-Katar: Vendi ynë ka potencial për investime

Ekonomi
Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Sachcaffé
Fillo rrugën tuaj profesionale - konkurset e fundit në Telegrafi Jobs!

Fillo rrugën tuaj profesionale - konkurset e fundit në Telegrafi Jobs!

Telegrafi Jobs
Kalo në kategori