LAJMI I FUNDIT:

Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador kritikoi ndihmën ushtarake të SHBA-së për Ukrainën, duke sugjeruar se ishte “irracionale” dhe shtoi kritikat për përpjekjet e luftës ndërsa i kërkoi Uashingtonit të ndajë më shumë fonde për ndihmën e vendit amerikan në Amerikën Latine.

Lopez Obrador i ka bërë thirrje prej kohësh SHBA-ve që të ndajnë më shumë fonde për të ndihmuar zhvillimin ekonomik në Amerikën Qendrore dhe Karaibe, për të lehtësuar presionet e migracionit, transmeton Telegrafi.

Gjatë konferencës së tij të rregullt ditore për shtyp, Lopez Obrador kritikoi Kongresin e SHBA për mos lirimin e parave për rajonin, përpara se t’i referohej grindjes javën e kaluar mbi një projektligj të përkohshëm financimi, që ndalonte ndihmën e mëtejshme për Ukrainën.

“Unë po shikoja se si ata tani nuk po miratonin ndihmën për luftën në Ukrainë”, tha presidenti meksikan.

“Por sa kanë vendosur për luftën në Ukrainë, 30 deri në 50 miliardë dollarë për luftën. Kjo është gjëja më irracionale që mund të keni. Dhe e dëmshme”, shtoi ai. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Turqia
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa

"Operacioni dhjetori", njësia paraushtarake ruse që lufton përkrah ukrainasve kishte planifikuar nxjerrjen e Navalnyt nga burgu

Evropa
Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Evropa
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

Evropa
Kalo në kategori