LAJMI I FUNDIT:

Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Kreu i grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili shpesh është përplasur me udhëheqjen ushtarake ruse, kohët e fundit ka akuzuar ushtrinë ruse se po përpiqet të hedhë në erë njerëzit e tij.

Reklama

Pjesëtarët e Wagner pretendonin se kishin marrë nwn kontroll qytetin ukrainas Bakhmut pas muajsh betejash të përgjakshme, dhe që atëherë ‘ia kanë dorëzuar’ pozicionet e tyre forcave të rregullta ruse, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër Kievi ka mohuar këto pretendime, duke thënë se ushtria e tyre gjendet akoma atje dhe se nuk bëhet fjalë për kurrfarë marrje kontrolli nga ana e rusëve.

Sot, Prigozhin tha në Telegram se trupat e tij gjetën dhjetëra lokacione ku punonjësit e Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë kishin vendosur eksplozivë, përfshirë mina antitank, duke thënë se një gjë të tillë e kishin urdhëruar eprorët e tyre, shkruan Sky News.

Prigozhin pretendon se një gjë e tillë nuk kishte për qëllim të pengonte armikun, duke qenë se minat ishin vendosur në zonën prapa vijës së frontit.

“Prandaj supozojmë se mjetet shpërthyese ishin të destinuara për njësitë e Wagner-it që po përparonin drejt objektivit”, tha ai.

“Asgjë nuk shpërtheu dhe askush nuk u lëndua. Ne supozojmë se kjo ishte një përpjekje për fshikullim publik”, shtoi ai.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk ka komentuar për këto akuza të fundit ndaj Prigozhin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori