LAJMI I FUNDIT:

Krasniqi thotë se shtyrja e zgjedhjeve nuk është kushtetuese, tregon se si do të duhej të vepronte presidentja

Krasniqi thotë se shtyrja e zgjedhjeve nuk është kushtetuese, tregon se si do të duhej të vepronte presidentja

Drejtori i programeve në organizatën joqeveritare “Demokracia Plus”, Albert Krasniqi, ka thënë se shtyrja e datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme në komunat veriore të Kosovës, nuk është në harmoni me Kushtetutën e vendit.

Reklama

Sipas tij, Presidentja nuk ka kompetencë të shtyjë zgjedhjet e shpallura me një vendim, pavarësisht pëlqimit që ka marrë nga partitë politike.

Krasniqi tutje ka treguar se si është dashur të veprojë ajo në një situatë të tillë, duke qenë në harmoni me Kushtetutën.

“Më së lehti ka qenë që Presidentja të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme të këto katër komuna, pasi ka rrezik të brendshëm ndaj rendit kushtetues dhe sigurisë publike; dhe pastaj të merret pëlqimi i Kuvendit me shumicën e votave të deputetëve të pranishëm dhe që votojnë; ose të krijohet një bazë e përkohshme ligjore që mundëson shtyrjen e zgjedhjeve”, ka shkruar ai në Facebook.

Ai madje ka thënë se shpallja e zgjedhjeve në katër komunat në veri të vendit ka qenë gabim qysh në fillim.

“Përtej pamundësisë për të ofruar siguri për akterët në zgjedhje, kontestuese do të ishte edhe legjitimiteti i institucioneve të dala nga një proces i tillë zgjedhor. Përgjatë kësaj kohe, Presidenca dhe Qeveria u sollën sikur gjoja mbajtja e zgjedhjeve në veri është një proces i thjeshtë teknik me të cilin duhet të merret KQZ-ja”.

Shtyrja e zgjedhjeve është veprim i arsyeshëm sipas Krasniqit, por që “shpërfaqë naivitet dhe dobësi të institucioneve. E para, pasi nuk ishin të aftë të vlerësojnë drejtë situatën në teren; dhe e dyta, pasi nuk qenë në gjendje t’i qëndrojnë prapa vendimit të tyre”.

Për shkak të rritjes së tensioneve në veri të Kosovës, presidentja Vjosa Osmani njoftoi të shtunën se zgjedhjet janë shtyrë për në prill.

Ajo caktoi 23 prillin e vitit 2023, datë të re për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë të komunave: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan dhe për kuvendet komunale të Zveçanit dhe Leposaviqit.

Osmani bëri të ditur se ka pasur konsensus të plotë mes partive politike në vend për shtyrjen e këtyre zgjedhjeve dhe se është marrë parasysh edhe vlerësimi i institucioneve kompetente rreth situatës së sigurisë në veri. /Telegrafi/

/Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi terrorist në veri - detaje të reja të lidhjes së shtetit të Serbisë me grupin e armatosur

Sulmi terrorist në veri - detaje të reja të lidhjes së shtetit të Serbisë me grupin e armatosur

Lajme
Banjska, fshati ku burrat qetësisht pinë birra e fëmijët flasin me specialët

Banjska, fshati ku burrat qetësisht pinë birra e fëmijët flasin me specialët

Lajme
Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Lajme
Vuçiq thotë se Radoiçiq nuk është plagosur, por nuk e mohon se ishte në grupin terrorist në Banjskë

Vuçiq thotë se Radoiçiq nuk është plagosur, por nuk e mohon se ishte në grupin terrorist në Banjskë

Lajme
Policia gjen aktivizuesin e mjetit shpërthyes në afërsi të Manastirit të Banjskës

Policia gjen aktivizuesin e mjetit shpërthyes në afërsi të Manastirit të Banjskës

Lajme
U konfirmuan paralajmërimet e AKI-së për trajnimin e serbëve në Rashkë

U konfirmuan paralajmërimet e AKI-së për trajnimin e serbëve në Rashkë

Siguri
Kalo në kategori