Kosova ka siguruar dy medalje olimpike në Lojërat Olimpike Verore që po mbahen në Minsk të Bjellorusisë.

Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova kanë arritur në finale në kategorinë -52 kilogramë dhe në -57 kg.

Kampionia Olimpike Majlinda Kelmendi, në finale do të përballet me rusen, Natalia Kuziutina, kategoria -52 kilogramë.

Ndërkohë, Nora Gjakova, në kategorinë -57 kilogramë, përballet me Daria Mezhetskaia, po ashtu të Rusisë.

Blloku final zhvillohet prej orës 16:00 me kohën tonë lokale, kurse Majlinda e Nora pritet të luftojnë pas orës 16:30.

Në këto finale Kosova do të ketë përballë një shtet të fortë si Rusia për medalje të arta. /Telegrafi/