LAJMI I FUNDIT:

Konjufca për ‘qortimin’ amerikan: Nuk është hera e parë, SHBA-ja nuk po na kupton drejt

Konjufca për ‘qortimin’ amerikan: Nuk është hera e parë, SHBA-ja nuk po na kupton drejt

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Galuk Konjufca, ka komentuar deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, lidhur me zhvillimet e fundit në veri të vendit.

Reklama

Ky i fundit ka qortuar autoritetet e Kosovës, duke thënë se vendimi për të përdorur forcën për të hyrë në ndërtesat komunale në veri ishte marrë “kundër këshillës” së SHBA-së dhe partnerëve evropianë dhe se “po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin”.

Kurti për The Guardian: Deklarata e Blinkenit ishte e padrejtë, e gabuar dhe shumë naive
Lexo po ashtu Kurti për The Guardian: Deklarata e Blinkenit ishte e padrejtë, e gabuar dhe shumë naive

E në një deklarim për media të mërkurën, Konjufca ka thënë se nuk është hera e parë që Amerika e qorton Kosovën, teksa ka shtuar se kjo nuk është e mirë për vendin.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara nuk po i kuptojnë ashtu siç duhet pozicionet e Kosovës, teksa ka shtuar se ajo që nevojitet në këtë situatë është dialogu i hapur e i shtruar mes Kosovës dhe aleatëve të saj që “t’i argumentojmë më mirë pozicionet tona”.

“Kjo nuk është e mirë për ne. E pranojmë që është një gjë e keqe për Republikën e Kosovës. Gjithçka që duhet të bëjmë është që ta bëjmë një dialog të hapur e të shtruar me të gjithë miqtë e partnerët dhe t’i argumentojmë ndoshta më mirë pozicionet tona. Ndoshta pozicionet tona s’po kuptohen drejt nga ShBA-të”, është shprehur kryeparlamentari.

Tutje, Konjufca ka theksuar se pas dorëheqjes së kryetarëve serbë të veriut, institucionet e Kosovës atje mbeten vakante.

“Kryetarët atje kanë dhënë dorëheqje pa dhunë, tash institucionet mbeten. Ato janë pjesë e Kosovës, nuk banojnë në qiell, atje shteti nuk pati mundësi tjetër veçse t’i shpallë zgjedhjet, bile pas një dakordimi pikërisht me ShBA-të që zgjedhjet të shtyhen për pesë muaj. Ne i dëgjuam ata dhe i shtymë zgjedhjet për pesë muaj. Kur u harxhuan pesë muaj, dy opsione kishte Kosova, ta dëgjonte Vuçiqin, ose të procedonte siç thotë Kushtetuta. Ne e zgjodhëm opsionin e dytë, s’vjen në shprehje për alternativa tjera”.

Në fund, kryeparlamentari ka thënë se organet e rendit duhet të bëjnë gjithë çfarë kanë në dorë për të mbrojtur gazetarët të cilët po provokohen e sulmohen në komunat veriore nga protestues të dhunshëm.

“Policia duhet të bëjë të gjitha për të mbrojtur të gjithë gazetarët, e dënoj dhunën ndaj tyre që e kemi parë që është e paprecedentë këtyre viteve të fundit sidomos në këto ngjarje që ishin të fokusuara këto tri ditë që i pamë. Bëj thirrje Policisë së Kosovës që të mbroje jetën e gazetarëve dhe sigurinë që të bëjnë punën e tyre të lirë…. Organet e rendit dhe të sigurisë duhet që të bëjnë maksimumin që kurrkush të mos arrijë të cenoje jetën e gazetarit dhe të ndal me dhunë punën e tij që garantohet me kushtetutë”, është shprehur ai./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se

Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se "Veriu i Kosovës me kalimin e viteve është bërë toka e askujt"

Lajme
Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin

Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin "pothuajse të nënshtruar" në CNN

Lajme
Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Lajme
Pas rastit në Banjskë, Elshani: Ka raste kur policët e dorëhequr po kërkojnë të kthehen në punë

Pas rastit në Banjskë, Elshani: Ka raste kur policët e dorëhequr po kërkojnë të kthehen në punë

Lajme
Gashi: Radoiçiqi mund të vritet nga Serbia, njëjtë sikurse Arkani

Gashi: Radoiçiqi mund të vritet nga Serbia, njëjtë sikurse Arkani

Siguri
Shtohen zërat në BE që kërkojnë vendosjen e sanksioneve perëndimore ndaj Serbisë, pas sulmit në veri të Kosovës

Shtohen zërat në BE që kërkojnë vendosjen e sanksioneve perëndimore ndaj Serbisë, pas sulmit në veri të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori