LAJMI I FUNDIT:

Konfirmohet zyrtarisht përjashtimi i Kalinicit nga Kroacia – Katër yjet e mëdha që u përjashtuan nga kombëtaret në mes të Kampionatit Botëror

Konfirmohet zyrtarisht përjashtimi i Kalinicit nga Kroacia – Katër yjet e mëdha që u përjashtuan nga kombëtaret në mes të Kampionatit Botëror
PIXSELL via PA Images 16.06.2018., Arena Baltik, Kaliningrad, Russia - World Cup 2018, Group D, Round 1, Croatia - Nigeria. Zlatko Dalic. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Kroacia zyrtarisht e ka konfirmuar largimin e sulmuesit të Milanit, Nikola Kalinic.

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, ka thënë se i nevojiten lojtarë të gatshëm.

Ai ka refuzuar të futet në lojë në vend te Mario Mandzukic në ndeshje me Nigerinë.

Por Kalinic nuk është i pari që përjashtohet për arsye disiplinore ose të tjera.

“Në marrëveshje me stafin teknik, kryetrajnerin Zlatko Dalic, ne kemi vendosur që ta largojmë Nikola Kalinić nga skuadra në Kampionatin Botëror. Kalinic e ka lënë kampin në Roshchino të hënën për tu kthyer në Kroaci”, thuhet në njoftimin e federatës.

Willie Johnston – Skoci, Argjentina 1978

Skocia luante ndeshjen fillestare ndaj Perus në kampionatin e vitit 1978 në Argjentinë,  ku Johnston doli pozitiv në testet e dopingut dhe u përjashtua.

Ai u përjashtua përgjithmonë nga Kombëtarja e tij.

Diego Maradona – Argjentina, SHBA 1994

Maradona i zhvilloi vetëm dy ndeshje duke shënuar një gol ndaj Greqisë, por doli pozitiv në testin e dopingut, pasi kishte përdorur efedrin (ephedrine).

Në autobiografi, Maradona thotë se trajneri personal i kishte dhënë pa vetëdije.

Roy Keane – Republika e Irlandës, Kore/Japoni 2002

Kapiteni Keane u dërgua sot në shtëpi pasi kritikoi përgatitjet e trajnerit para turnet.

McCarthy pas përjashtimit tha: “Unë nuk mund dhe nuk do të lejoj që të flas me mua në atë nivel, kështu që e dërgova në shtëpi”.

Nicolas Anelka – Francë, Afrikë e Jugut 2010

Anelka u dërgua në shtëpi pasi u raportua se e sulmoi trajnerin Raymond Domenech pas pjesës së parë kundër Meksikës ku ishin duke humbur 2-0.

Pesë skandalet më të mëdha të botërorëve: Nga përleshja mes Zidanes dhe Materazzit deri te përjashtimi i Maradonës
Lexo po ashtu Pesë skandalet më të mëdha të botërorëve: Nga përleshja mes Zidanes dhe Materazzit deri te përjashtimi i Maradonës

Incidenti u raportua më vonë nga mediat dhe lojtari nuk pranoi të kërkojë falje publike, ku u dërguan në shtëpi.

Ditën tjetër, pjesa tjetër e skuadrës nuk pranoi të shkojë në stërvitje duke protestuar kundër dëbimit të Anelkës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

Ndërkombëtare
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Përfaqësueset
Kalo në kategori