LAJMI I FUNDIT:

Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Kompany ka gjetur tre problemet më të mëdha të Bayern Munich

Vincent Kompany, mbrojtësi legjendar i Manchester Cityt dhe Belgjikës, është emëruar trajneri i ri i gjigantit Bayern Munich.

Klubi prej më të mëdhenjve në botë vendosi ta emëroj një trajner që ka vetëm katër vite përvojë trajneri, që e nisi në vendlindjen e tij te Anderlecht në 2020.

Me klubin më të madh belg fitoi vendin e tretë dhe të katërt në kampionat në dy sezone dhe luajti në finalen e kupës. Më pas në verën e vitit 2002 ai mori drejtimin e Burnleyt.

Në sezonin e parë fitoi titullin e Championship, duke arritur të futej në Ligën Premier si kampion bindës me 101 pikë. Por këtë sezon, ai u largua nga aty me vetëm 5 fitore në 37 ndeshje, por kishte një buxhet të vogël dhe një ekip me cilësi të pamjaftueshme.Por Kompany ka një reputacion si një djalë inteligjent, që njeh detajet.

Zotimi i parë i Kompanys si trajner i Bayernit
Lexo po ashtu Zotimi i parë i Kompanys si trajner i Bayernit

Këtë e konfirmon edhe gazetari që merret me Bayern Munich, Georg Holzner, që punon në Kicker.

“Gjatë negociatave të shkurtra me Max Eberl, anëtarin e bordit përgjegjës për sportin dhe drejtorin sportiv Christoph Freund, Kompany arriti në të njëjtin përfundim sikurse ishin shprehur Thomas Tuchel dhe Ralf Rangnick”.

“Prandaj, Kompany zbuloi dhe përmendi se Bayern Munich ka tre probleme të mëdha: Ka shumë lojtarë në ekip që nuk janë në nivelin e Bayernit. Mungon një drejtues. Nevojitet një shtyllë e re. Këto tre probleme kryesore duhet të riparohen nga Kompany dhe Eberl. Bayern dëshiron të përfundojë punën në afatin kalimtar dhe të kompletojë ekipin për sezonin e ardhshëm më së voni deri në fund të Euros, që i bie në mes të korrikut”, ka shkruar Holzner. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Përfaqësueset
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Notat e lojtarëve, Serbi 0-1 Angli: Bellingham lojtar i ndeshjes, Kane dëshpëron

Notat e lojtarëve, Serbi 0-1 Angli: Bellingham lojtar i ndeshjes, Kane dëshpëron

Përfaqësueset
Kalo në kategori