Marrëveshja mes Matthijs De Ligt dhe Barcelonës është vënë në vështirësi për shkak të agjentit Mino Raiola dhe komisionit që ai do të marr si pjesë e marrëveshjes.

Barcelona dhe Ajax nuk janë të shqetësuar për këtë, sepse dy klubet tashmë kanë rënë dakord për një tarifë prej 70 milionë eurosh.

Agjenti mban 20 për qind të taksës së transferimit për vete, një shifër që i bie dikur rreth 14 milionë euro, e cila është jashtëzakonisht e lartë kur mendohet se agjentët zakonisht marrin mes 5 dhe 10 për qind.

Ajax nuk dëshiron të humbasë atë 20 për qindësh.

Për shkak të pozitës së Ajaxit, Raiola shpreson që një klub tjetër të vijë me një ofertë më të lartë për klientin e tij, në mënyrë që të mund të fitojë në shumë.

Klubi holandez shpreson të mbyllë këtë marrëveshje shpejt në mënyrë që të riinvestojë në skuadrën e tyre aktuale për sezonin e ardhshëm.

“Unë mendoj se këto do të jenë ndeshjet e fundit të De Ligt me Ajaxin”, ka thënë shefi ekzekutiv i Ajax, Ed2in Van der Sar pas humbjes së tyre ndaj Tottenhamit në Ligën e Kampionëve.

“Unë mendoj se ai do të shkojë në Angli apo Spanjë”.

Ajax . (Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

De Ligt ka qenë pjesë përbërëse e ekipit të Ajaxit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, duke shënuar kundër Juventusit dhe Tottenhamit në fazat e eliminimit. /Telegrafi/