LAJMI I FUNDIT:

Komediani Trevor Noah zbulon se kush është skuadra e tij e preferuar në Kupën e Botës

Komediani Trevor Noah zbulon se kush është skuadra e tij e preferuar në Kupën e Botës
Trevor Noah (Foto: Getty Images)

Trevor Noah ka qenë një tifoz i Kupës së Botës që kur ishte i ri dhe duke qenë një mbështetës i Afrikës së Jugut, ai duhej të zgjidhte një ekip tjetër tani që skuadra e vendit të tij nuk arriti as në fazën eliminatore.

Gjatë emisionit “Daily Show”, ai iu drejtua fitores së Ganës ndaj Koresë së Jugut dhe audienca nxitoi ta pyeste se për cilin ekip po bënte tifo.

“Kë të mbështes për këtë Botëror? Ah, kjo është e vështirë. Natyrisht, nëse Afrika e Jugut nuk është në Kupën e Botës, që është në shumicën e rasteve, unë kaloj menjëherë te Gana. Ata janë numër një për mua. Jam i lumtur që e fituan ndeshjen”.

Trevor Noah (Foto: YouTube)

Ndërkohë, ai gjithmonë ka kritikuar Katarin për ndalimin dhe mosrespektimin e tyre ndaj komunitetit LGBTQ+ dhe gjithashtu është tallur me lojtarët që refuzuan të shikojnë grupin “1 Love” kur zyrtarët e FIFAs i sanksionuan lojtarët me karton të verdhë gjatë lojës.

Reklama

Ai përmendi se ata nuk e mbështetën me të vërtetë kauzën dhe se ata thjesht po i bashkoheshin bandave në vend që të qëndronin në pozicionin e tyre pa marrë parasysh pasojat.

Në Botërorin e kaluar, ai pati disa kritika sesi ambasadori francez ishte inatosur me të kur tha se Afrika fitoi Kupën e Botës.

Trevor Noah (Foto: YouTube)

“Duke ardhur nga Afrika e Jugut dhe duke parë Kupën e Botës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njerëzit me ngjyrë në të gjithë botën po festonin afrikanët në lojën franceze”, tha ai.

“Jo në një mënyrë negative, por në një mënyrë pozitive, duke thënë: “Shikoni këta afrikanë që mund të bëhen francezë”. E dini çfarë dua të them? Është një festë e arritjeve të tyre”. /Telegrafi/

Reklama