Me 16 ndeshje konkurruese nën rripin e tij si trajner i Barcelonës, Ronald Koeman ka duruar fillimin më të keq në stolin e Camp Nou që nga koha e Frank Rijkaard 17 vjet më parë, kur ai filloi me Blaugranat në sezonin 2003/04.

Rijkaard fitoi vetëm tetë nga 16 ndeshjet e tij të para. Ai barazoi pesë dhe humbi tre tjera. Në atë kohë, Barcelona po përpiqej të gjente formën përsëri me Ronaldinhon pas një kohe të vështirë në 2002/03.

Në epokën aktuale në qendër të projektit Lionel Messi, skuadra e Koeman ka fituar nëntë nga 16 ndeshjet e zhvilluara deri më tani, duke përmirësuar disi rekordin e Rijkaard.

Megjithatë, Koeman ka barazuar dy herë dhe ka humbur në pesë raste. Katër nga këto humbje kanë ardhur në La Liga, ndërsa e fundit nga Juventusi në Ligën e Kampionëve, duke i lënë ata të përparojnë nga vendi i dyti i grupit dhe të mos përfundojnë të parët për herë të parë në 13 vjet.

Gjashtë gjërat negative që po e përcjellin Koemanin te Barcelona – analizë në detaje Gjashtë gjërat negative që po e përcjellin Koemanin te Barcelona – analizë në detaje

Rekordi i padëshiruar i Koeman prej pesë humbjeve e ka bërë atë si trajnerin e Barcelonës me më shumë humbje nga 16 ndeshjet e tij të para në vitet e fundit.

Luis Enrique dhe Quique Setien humbën tre ndeshje, Pep Guardiola, Ernesto Valverde dhe Tito Vilanova pësuan dy humbje, ndërsa Tata Martino mbeti i pamposhtur.

Martino është i vetmi që nuk humbi në asnjë nga 16 ndeshjet e tij të para në klub, pasi kishte fituar 12 takime dhe barazuar katër tjera. Ky rekord u bë edhe më i mirë duke fituar në Superkupën e Spanjës kundër Atletico Madridit.

Edhe Setien më i mirë se Koeman

Si Martino, ashtu edhe Guardiola dhe Luis Enrique gjithashtu filluan me 12 fitore. Vilanova dhe Valverde fituan 13, ndërsa Setien fitoi 11 nga 16-të ndeshjet e para, pavarësisht se e mori përsipër ekipin në një kohë të trazuar.

Pavarësisht se u diskutua shumë nga tifozët, edhe Setien gëzoi një fillim më të mirë të jetës si trajner i Barcelonës sesa Koeman deri më tani, duke fituar dy ndeshje të tjera.

Për më tepër, Setien humbi vetëm tre ndeshje nga pesë të Koeman dhe të dy barazuan nga dy herë.

Rezultatet e deritanishme e lënë Koemanin nën një presion të vogël, dhe ndeshjet e ardhshme do të jenë një provë e madhe për ekipin e tij. /Telegrafi/