LAJMI I FUNDIT:

Koeman nuk ishte zgjedhja e parë e Barcelonës

Koeman nuk ishte zgjedhja e parë e Barcelonës
Ronald Koeman (Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

Ronald Koeman është pranë zyrtarizimit në postin e trajnerit të Barcelonës, para fillimit të sezonit 2020/2020. Strategu holandez do ta zë vendin e Quique Setien, i cili u shkarkua të hënën, pas eliminimit turpërues nga Liga e Kampionëve.

Reklama

Mirëpo, siç raporton AS, ai nuk ishte zgjedhja e parë e presidentit të Blaugranëve, Josep Maria Bartomeu.

Kreu i klubet ka dashur që legjenda e skuadrës, Xavi Hernandez, ta merrte drejtimin. Ai madje e kishte kontaktuar ish-mesfushorin spanjoll para ndeshjes kundër Bayern Munichut, pasi e dinte që Setien nuk do të vazhdonte më si trajner.

(Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

Në fakt, Bartomeu e kishte kontaktuar Xavin që kur e kishte shkarkuar Ernesto Valverden, mirëpo ai nuk dëshironte të punojë nën drejtimin e atij menaxhmentit, në veçanti drejtorit sportiv, Eric Abidal.

Arrihet marrëveshja mes palëve, Barcelona vendos Koeman si trajner të ri
Lexo po ashtu Arrihet marrëveshja mes palëve, Barcelona vendos Koeman si trajner të ri

Asokohe, presidenti e angazhoi Setienin, ndërsa edhe pas shkarkimit të tij e kontaktoi sërish Xavin dhe trajneri i Al-Sadd përsëri refuzoi, duke qenë se e ka vazhduar kontratën me klubin e tij për ndërtimin e një skuadre të re, si edhe ka akoma dyshime për situatën te Barcelona.

Edhe pse Bartomeu ishte pajtuar që t’ia plotësonte shumicën e kërkesave, ai akoma kishte dyshime në bordin e klubit, prandaj pas refuzimit të dytë të 40-vjeçarit, Barca vendosi ta angazhonte Koemanini, i cili së shpejti pritet të zyrtarizohet. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Serie A
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Kalo në kategori