Këso çmendurie dhe emocione mund të dhurojë vetëm Liverpooli – ‘shkatërron’ Barcelonën dhe kalon në finale

Këso çmendurie dhe emocione mund të dhurojë vetëm Liverpooli –  ‘shkatërron’ Barcelonën dhe kalon në finale
Liverpool . (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Liverpooli edhe një herë ka dëshmuar se kur është puna te rikthimet, janë të pazëvendësueshëm, pasi në ndeshjen kthyese gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, mposhtën Barcelonën 4-0.

Ndeshja nisi shumë mirë për Liverpoolin që arritën të shënonin në minutën e shtatë.

Ishte Divock Origi që shënoi pas një topi të kthyer nga portieri, ku kishte goditur Milner.

Pamje nga ndeshja . (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Barcelona tentoi të kundërpërgjigjet me dy raste të Leo Messit dhe një të Philippe Coutinhos, por nuk kishte sukses.

Ndeshja ishte në vazhdim e zjarrtë me të dy klubet që luftonin për çdo top në fushë.

Barcelona . (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Kishte raste, por shumica nga to përfundonin pa rrezik.

Barcelona ka mundu të shënojë në finish të pjesës së parë, po Jordi Alba dhe Messi nuk qëlluan portën.

Pjesa e dytë nisi shumë mirë për Liverpooli që arriti të shënojë shumë shpejtë dy gola.

Zëvendësuesi Georginio Ëijnaldum arriti të shënojë dy herë në fillim të pjesës së dytë.

Liverpool . (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Fillimisht asistoi Alexander-Arnold në minutën e 54-të.

Dy minuta më pas Xherdan Shaqiri asistoi bukur në zonë për Wijnaldum  që rezultati të shkojë në 3-0.

Festë e madhe në stadiumin legjendar Anfield, ku tifozët gjithmonë besojnë tek skuadra e tyre.

Xherdan Shaqiri . (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Kur pritej reagimi i Barcelonës, ndodhi ajo që shumë pak njerëz e kanë pritur.

Goli i katërt u shënua në minutën e 79-të, ndërsa erdhi nga një skemë ndërmjet Xherdan Shaqiri dhe Trent Alexander-Arnold.

(Foto: Clive Brunskill/Getty Images/Guliver)

Derisa mesfushori shqiptar u nis drejt këndit për ta ekzekutuar goditjen, mbrojtësi i krahut e pa të lirë Origin në zonë dhe ia pasoi topin, ndërsa ai e elektrizoi akoma më shumë stadiumin në Anfield (4-0).

Fitore e madhe dhe një prej rikthimeve më të mëdha në histori të futbollit.

Liverpooli kalon në finale për e herë të dytë radhazi. /Telegrafi/

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë

Girona synon transferimin e yllit të Barcelonës si lojtar i lirë në fund të sezonit

Juventusi mëson çmimin që duhet të paguajë për transferimin e Edon Zhegrovës

Arda Guler dëshmon pse e bleu Real Madridi – shënon gol ndaj Real Sociedadit

Mjafton goli i Guler, Real Madridi arkëton tri pikë në udhëtim tek Real Sociedadi