LAJMI I FUNDIT:

Këshillohet të lini një limon të prerë pranë shtratit gjatë natës

Këshillohet të lini një limon të prerë pranë shtratit gjatë natës
(Foto: Asap Land)

Limoni ka një aplikim të jashtëzakonshëm pothuajse në të gjitha sferat e jetës sonë: nga forcimi i imunitetit, trajtimi deri te pastrimi i shtëpisë.

I pasur me lëndë ushqyese, si vitamina C, A dhe B, bakër, mangan, kalcium, kalium, magnez dhe antioksidantë të fuqishëm, i bën mirë lëkurës dhe shumë organeve të tjera.

Një studim vërtetoi se vendosja e feta limoni në feta pranë shtratit tuaj gjatë natës mund të eliminojë problemet e frymëmarrjes, të përmirësojë cilësinë e ajrit dhe gjumin, transmeton KP.


Falë vetive të tij detoksikuese dhe antibakteriale, limoni është një pastrues natyral i ajrit dhe përmirëson cilësinë e tij.

Era e limonit qetëson sistemin nervor dhe zvogëlon ndjenjën e tensionit dhe stresit, zhbllokon hundën – aroma e agrumeve do t’ju hapë rrugët e frymëmarrjes dhe do t’ju ndihmojë të merrni frymë më lehtë dhe për rrjedhojë të bini më lehtë në gjumë.

Në të njëjtën kohë, thithja e erës së limonit gjatë gjumit mund të zvogëlojë dhimbjet, si dhimbjet e kokës dhe artritin reumatoid, dhe janë të njohura edhe vetitë e tij për rregullimin e qarkullimit dhe uljen e presionit të gjakut, gjë që është vërtetuar edhe shkencërisht.