LAJMI I FUNDIT:

Keni hequr dorë nga ushqimi i shpejtë dhe ëmbëlsirat, por nuk po humbni peshë – pesë arsye pse ndodh kjo

Keni hequr dorë nga ushqimi i shpejtë dhe ëmbëlsirat, por nuk po humbni peshë – pesë arsye pse ndodh kjo
(Foto: Pexels)

Nëse e keni ndryshuar dietën për të humbur peshë, por ende nuk vëreni një ndryshim fizik, duhet të mendoni për shprehitë tjera në jetën tuaj.

Edhe pse hapi i parë në humbjen e peshës është në fakt heqja e ushqimeve të përpunuara të pashëndetshme, dietologia Liz Wyosnick thotë se kjo nuk mjafton nëse doni të arrini rezultate të rëndësishme.


Frutat që duhet t'i hani në mëngjes për të humbur kilogramët e tepërt
Lexo po ashtu Frutat që duhet t'i hani në mëngjes për të humbur kilogramët e tepërt

Ajo tregon pesë arsyet kryesore pse nuk humbni peshë, edhe pse ushqeheni shëndetshëm:

Konsumoni ushqime të shëndetshme, por me shumë kalori

Ushqimet si avokado, vaji i kokosit, arrat dhe djathi janë të shëndetshëm dhe përmbajnë proteina dhe yndyrna të shëndetshme, por janë gjithashtu të pasura në kalori. Madhësia e porcionit mund të bëjë një ndryshim të madh në sasinë e yndyrës dhe rrjedhimisht kalorive të konsumuara brenda ditës – shkruan Livestrong.

Pini lëngje dhe pije me sheqer

Hidratimi është shumë i rëndësishëm për humbjen e peshës, sepse ndihmon në tretjen dhe eliminimin e substancave të dëmshme nga trupi. Megjithatë, pijet e gazuara, lëngjet e frutave, alkooli dhe çaji e kafeja e ëmbël, nuk janë zgjedhje të mira. Ato përmbajnë një numër të madh kalorish, të cilat nuk kanë asnjë vlerë ushqyese. Zëvendësojini ato me ujë ose pije pa sheqer.

Tri gabime dietike që ju bëjnë të shtoni edhe më shumë peshë
Lexo po ashtu Tri gabime dietike që ju bëjnë të shtoni edhe më shumë peshë

Koha e ushqyerjes

Kalimi i vakteve mund ta parandalojë humbjen e peshës. Pritja shumë e gjatë për një vakt ose harrimi i plotë i një vakti mund të ketë një efekt negativ, pasi mund t’ju bëjë kaq grykës në ushqimin e radhës sa të hani gjithçka që keni përpara.

Ushtrimet intensive ‘i shpërbleni’ me ushqim

Trupi ka nevojë për ushqim para dhe pas stërvitjes së vështirë, por ngrënia e tepërt pas një stërvitjeje mund t’ju japë kalori shtesë. Mezet para dhe pas stërvitjes mund të jenë të dobishme, por vetëm nëse ato janë në kohë dhe shpërndahen siç duhet me marrjen e ushqimeve të tjera.

Gjashtë karbohidratet e këqija që në fakt janë të mira për humbje peshe
Lexo po ashtu Gjashtë karbohidratet e këqija që në fakt janë të mira për humbje peshe

Nuk flini mjaftueshëm

Një studim i publikuar në vitin 2013 në Proceedings of the National Academy of Sciences zbuloi se mjafton të flini pesë orë në natë për vetëm shtatë ditë për të fituar kilogramë të padëshiruar. Prandaj, jepni përparësi gjumit cilësor për tetë orë në natë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Këshillë javore
Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Lifestyle
Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Aktivitete sportive
Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Stil
Mënyra se si e bartni çantën tregon një gjë shumë të rëndësishme për ju për të cilën fare nuk jeni të vetëdijshëm

Mënyra se si e bartni çantën tregon një gjë shumë të rëndësishme për ju për të cilën fare nuk jeni të vetëdijshëm

Lifestyle
Kalo në kategori