Midis shumë shfaqjeve të paharrueshme në historinë e kinemasë, ka disa që do të jenë veçanërisht të paharrueshme për shkak se aktorët nxitën një përpjekje të madhe për të ndryshuar pamjen e tyre, duke u dobësuar ose shtuar peshë aq sa s’mund të lëviznin më.

Bright Side ju sjell 14 shembuj të njerëzve, përkushtimi i të cilëve për punën e tyre është mbresëlënës.

1. Jared Leto — Dallas Buyers Club (2012)

Jared Leto humbi 13 kilogramë për rolin e tij në këtë film dhe ai përfundoi duke fituar një “Oscar”. Leto kurrë nuk doli nga roli i tij në film, ai madje shkoi pazar për sende ushqimore, ndërsa me karakterin e tij të thjeshtë tërhoqi më shumë shikues.

Reklama

“Trupi juaj kalon nëpër faza të çuditshme. Ndonjëherë është e vështirë ta mbash në ujë. Por për mua, nuk ka të bëjë më peshën që mund të humbasë – është më shumë për të përfaqësuar rolin”, tha ai në një intervistë.

Reklama

Chapter 27 (2007)

Si Mark David Chapman (vrasësi i John Lennon) Jared Leto shtoi 30 kilogramë, gjë që i solli kolesterol të lartë, dhimbje prapa dhe një rrahje të parregullt të zemrës. Ai madje duhej të ishte i mbyllur në një karrige me rrota në disa raste, për shkak të peshës së tij. Aktori gjithashtu tha se kurrë nuk e rimori formën e tij fizike pas fitimit të atyre parave të filmit.

Reklama

2. Charlize Theron — Monster (2003)

Jo vetëm që ajo shtoi 13 kilogramë për rolin, por Charlize Theron duhej të bënte një transformim radikal fizik për të luajtur Aileen Wuornos. Kjo përfshinte prerjen e flokëve të saj, rruarjen e vetullave, si dhe duhej të mbante proteza dhe grimin që e bënte lëkurën e saj të njomë dhe të moshuar.

Reklama

Ajo zgjodhi të fitonte peshë në vend të veshjes së një “kostumi të trashë” në mënyrë që të ishte në gjendje të “lëvizte dhe të shprehte veten” si Aileen.

3. Christian Bale — American Hustle (2013)

Për të arritur tiparet fizike të karakterit të tij, Christian Bale shtoi më shumë se 18 kilogramë.

Reklama

Kur u pyet për dietën e tij, ai thjesht u përgjigj: “Kam ngrënë shumë pak”. Ai pranoi gjithashtu se humbja e peshës i mori atij gjashtë muaj dhe jo dy, siç kishte menduar fillimisht.

The Machinist (2004)

Për rolin e tij si Trevor Reznik, kampioni i modifikuar Christian Bale humbi 28 kilogramë. Prodhuesit e filmit pohuan gjithashtu se Bale në fakt donte të zbriste në 45 kilogramë, por ata nuk do ta linin të shkonte nën 54, për shkak të frikës se shëndeti i tij mund të ishte me rrezik nëse vazhdonte të binte në peshë.

Reklama

Regjisori Brad Anderson u trondit në fakt kur pa paraqitjen e Bale në ditën e parë të xhirimeve, pasi ai nuk kërkoi që ai të humbte aq shumë peshë. Çuditshëm, aktori rrëfeu procesin dhe një vit më vonë, ai riktheu sërish peshën e tij të mëparshme për rolin e tij të Batman në “Batman Begins”.

Reklama

4. Gwyneth Paltrow — Shallow Hal (2001)

Për rolin e saj si një grua e trashë, Paltrow duhej të kalonte katër ora para makijazhit. Ajo madje ecte rreth e rrotull në mes të njerëzve, duke deklaruar se askush nuk do ta njihte atë nëse nuk do të kishin kontakt me syrin e saj.

5. Matthew McConaughey — Dallas Buyers Club (2012)

Fituesi i “Oscarit” humbi 21 kilogramë për këtë rol si një pacient me AIDS. Ai humbi tri kilogramë vetëm në dy javët e para duke djegur 1,800 kalori në ditë. Dieta e tij: Peshk dhe perime.

Reklama

Ai tha se ishte me të vërtetë e vështirë të zbriste në 72 kilogramë, por pas kësaj, e kishte lehtë të zbriste në 68. Siç u shpreh aktori, ai ndoshta “humbi 35% të energjisë së tij”.

Reklama

6. Jake Gyllenhaal — Southpaw (2015)

Aktori i ri u detyrua të formësohej shpejt për të kryer rolin e tij si boksieri Billy Hope. Ai e realizoi këtë duke ushtruar dy herë në ditë, shtatë ditë në javë, për pesë muaj, pasi kishte humbur 13 kilogramë për rolin e tij në “Nightcrawler”. 2,000 rreshta në ditë, tetë milje rrugë, dhe trajnimi bazë.

7. Cate Blanchett — I’m Not There (2007)

Aktorja bukuroshe kishte për të paraqitur rolin e Bob Dylan në mesin e viteve ’60, kështu që ajo duhej të mbante një parukë, syze dielli dhe veshje për burra. Ajo gjithashtu mbante një çorape poshtë pantallonave të saj, duke thënë se “ajo e ndihmoi të ecë si një burrë”.

Reklama
Reklama

8. Edward Norton — American History X (1998)

Ed Norton, i nominuar për “Oscar”, e rruajti kokën plotësisht dhe fitoi 13 kilogramë për të portretizuar karakterin e Derek Vinyard. Aktori hëngri shtatë herë në ditë dhe hëngri kryesisht pulë, ushqime turke dhe peshkun.

9. Marlon Brando — The Godfather (1972)

Për këtë shfaqje të paharrueshme, Marlon Brando u frymëzua nga gangsteri i vërtetë Frank Costello, duke imituar zërin e tij të veçantë. Përveç humbjes së peshës, ai i kishte mbushur faqet me pambuk, kishte veshur një mantel të bërë nga një dentist dhe kishte shumë grim për ta ndihmuar atë të dukej më i vjetër. Të gjitha këto përpjekje rezultuan me fitoren e “Oscarit” të dytë në karrierën e tij.

Reklama
Reklama

10. Elle Fanning — Three Generations (2015)

Ajo luan një person transgjinor në film, ku vesh veshje të burrave së bashku me flokët e saj të errëta dhe të shkurtra. Përkundër faktit se filmi u shoqërua me disa kritika, performanca e Elle u vlerësua në përgjithësi dhe e vendosi atë në skenë midis yjeve të mëdha të Hollywoodit.

11. Robert De Niro — Raging Bull (1980)

De Niro fitoi 27 kiloframë për portretizimin e tij si boksier profesionist me emrin Jake LaMotta. Në përgatitje për rolin e tij, Robert De Niro ka kaluar nëpër trajnime të gjera fizike, pastaj ka hyrë në tri ndeshje të vërteta të boksit në Brooklyn dhe fitoi dy prej tyre.

Reklama

Fakti qesharak: Robert De Niro aksidentalisht theu brinjën e Joe Pesci në xhirimet e një skene në ring.

Reklama

12. Rooney Mara — The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Rooney Mara humbi një peshë të konsiderueshme për rolin e saj si Lisbeth, edhe pse regjisori David Fincher kurrë nuk e kishte kërkuar atë. Ajo e bëri atë për t’i dhënë karakterin e saj një pamje më horror.

Gjithashtu, çdo ‘piercing’ që ajo kishte ishte i vërtetë. Dhe të gjitha ishin vendosur enkas për filmin.

13. Vincent D’Onofrio — Full Metal Jacket (1987)

Vincent D’Onoffrio shtoi 31 kilogramë për rolin e Private Pyle, gjë e cila i mori shtatë muaj për humbjen e peshës dhe nëntë muaj të tjerë për rikthimin e saj. Kjo ishte, siç thuhet, pesha më e fituar ndonjëherë për një rol në film, duke tejkaluar përpjekjet e De Niros për filmin “Raging Bull” në vitin 1980.

Reklama

14. Tom Hanks — Philadelphia (1993)

Tom Hanks, i cili kryen rolin e një pacienti me AIDS, duhej të humbiste pothuajse 13 kilogramë për t’u shfaqur në mënyrë të përshtatshme për skenat e sallës së gjyqit. /Telegrafi/