Franca do të fillojë vënien në qarkullim të një treni special për të transportuar pacientët me COVID-19 në perëndim të vendit pasi rajoni i saj lindor lufton me një rritje të rasteve të virusit.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, treni do të shkojë nga Strasburgu në rajonin e Loire, duke transportuar gjithsej 20 pacientë në spitale në Angers, Nantes, Le Mans dhe La Roche-Sur-Yon.

Automjeti, i operuar nga shërbimi hekurudhor francez SNCF, ka hapësirë për katër pacientë për kabinë, me një ekip prej gjashtë punonjësve të kujdesit për secilin.

Mjekët dhe infermierët vijnë nga spitalet në Francën perëndimore.

Ndryshe, Franca njoftoi gjithsej 25.233 raste të konfirmuara COVID-19 të mërkurën pasi numri i vdekjeve arriti në 1.331, me 231 vdekje të reja brenda një dite.

Shumica e rasteve kanë ardhur nga lindja e vendit, ku spitalet kanë luftuar për të përballuar ngarkesën.

Autoritetet franceze kanë thënë se më shumë trena mund të organizohen nëse është e nevojshme.

Ndërkohë, Presidenti Francez Emmanuel Macron tha se Franca do të nisë një operacion të ri ushtarak dhe një plan “masiv” investimesh për spitalet për të ndihmuar në kontrollin e pandemisë coronavirus.

Operacioni ushtarak, i quajtur Operacioni Rezistencë, do të përqendrohet në misionet e logjistikës, ndihmës shëndetësore publike dhe mbrojtje në territorin francez dhe territoret e huaja, tha Macron.

Duke folur në Mulhouse, në Francën lindore, ai njoftoi një “plan masiv” për të ri-financuar spitalet dhe sektorin e kujdesit francez.

Mjekët dhe infermierët francezë kanë bërë thirrje për fonde urgjente për më shumë se një vit, duke paralajmëruar se sektori po luftonte shumë përpara pandemisë coronavirus. /Telegrafi/