LAJMI I FUNDIT:

Katër medalje për Kosovën, xhudistët tanë treguan forcën para publikut të zjarrtë në Prishtinë

Katër medalje për Kosovën, xhudistët tanë treguan forcën para publikut të zjarrtë në Prishtinë

Xhudistët e Kosovës arritën suksese të jashtëzakonshme në Kampionatin e Hapur Evropian të Xhudos që u mbajt sot (e shtunë) në Prishtinë.

Suksesin më të madh e arriti Akil Gjakova që fitoi medaljen e artë, duke i gëzuar teje mase jo vetëm ata që ishin në Pallatin e Rinis dhe Sporteve, por të gjithë në vendin tonë.

Suksese të mëdha arritën edhe Dardan Cena, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi që fituan medalje të bronzta.

Akil Gjakova i siguron medaljen e artë Kosovës në Kampionatin e Hapur Evropian
Lexo po ashtu Akil Gjakova i siguron medaljen e artë Kosovës në Kampionatin e Hapur Evropian

Kampionati i Hapur Evropian i Xhudos u mbajt për herë të parë si ngjarje dhe Prishtina e kishte fatin që ta organizonte.

Në këtë ngjarje, Kosova u prezantua me këta katër xhudistë.

Përballjet për medalje ishin të forta, ku edhe me përkrahjen e madhe të publikut, xhudistët kosovarë shkuan drejt fitoreve në luftërat vendimtare.

Evropiani i hapur është zhvilluar vetëm në dy kategori. Xhudistët kanë garuar në kategorinë deri 73 kilogramë, ndërsa xhudistet në kategorinë deri 57 kilogramë.

Edhe pse ishin 25 xhudistë, duke përfshirë më të mirët e momentit në Evropë, në fund fitues doli Akil Gjakova që në kohën shtesë fitoi medaljen e artë.

Paraqitje fantastike para publikut tonë bëri edhe Dardan Cena, që fitoi medaljen e bronztë, duke arritur kështu suksesin më të madh në karrierën e tij.

Edhe pse Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi ishin favorite për medalje të arta, nuk arritën të preknin finalen, por treguan karakter dhe në luftërat për medaljet e bronzta, arritën të fitonin.

Nuk ndalen medaljet, edhe Distria Krasniqi fiton të bronztën
Lexo po ashtu Nuk ndalen medaljet, edhe Distria Krasniqi fiton të bronztën

Në total fondi shpërblyes për xhudistët ishte 300 mijë, ku Akil Gjakova për medaljen e artë u shpërblye me 55 mijë euro.

Si medalistë të bronztë, Dardan Cena, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi fituan nga 20 mijë euro secili.

Kampionati i Hapur Evropiani i Xhudos i mbajtur në Prishtinë ishte ngjarje suksesi, ku dëshmoi edhe njëherë se xhudoja kosovare i takon nivelit më të lartë botëror

Unioni Evropian i Xhudos organizimi e ka vlerësuar me nota maksimale./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Përfaqësueset
De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

Ligue 1
Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Përfaqësueset
Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Përfaqësueset
Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

La Liga
Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Përfaqësueset
Kalo në kategori