“Don’t Worry Darling”, filmi i regjisores së mirënjohur të Olivia Wilde, bëri debutimin e tij në Festivalin e Filmit në Venecia të hënën (5 shtator).

“Don’t Worry Darling” është një ‘trailer’ psikologjik i vendosur në vitet 1950. Jack Chambers, iluajtur nga këngëtari Harry Styles jeton me gruan e tij Alice luajtur nga Florence Pugh në një qytet kompanie në Kaliforni. Një mister shfaqet kur Alice fillon të hetojë kompaninë për të cilën punon burri i saj. Hetimi i saj për “Projektin e Fitores” të kompanisë fillon të copëtojë strukturën e jetës së tyre të lumtur.

Por, kur ka nisur premiera e tij tashmë filmi është i zhytur në polemika, duke u bërë tituj për arsyet e gabuara, me thashethemet për përçarje të hidhura në xhirime mes Wilde dhe yllit të filmit Florence Pugh.

Reklama
Reklama

Foto: Getty Images

Polemikat për “Don’t Worry Darling” nisën nga këndvështrime të shumta, duke filluar me aktorin Shia LaBeouf.

LaBeouf fillimisht mori rolin e personazhit kryesor Jack Chambers, por u pushua shpejt nga Wilde dhe u zëvendësua nga ylli i popit,Harry Styles pas përplasjeve të raportuara në xhirime.

“Procesi i tij nuk ishte i favorshëm për etikën që unë kërkoj në prodhimet e mia”, shpjegoi Wilde për ‘Variety’.

“Ai ka një proces që, në një farë mënyre, duket se kërkon një energji luftarake, dhe unë personalisht nuk besoj se është i favorshëm për shfaqjet më të mira. Unë besoj se krijimi i një mjedisi të sigurt dhe besimi është mënyra më e mirë për t’i bërë njerëzit të bëjnë punën e tyre më të mirë”, ka thënë ajo.

Reklama
Reklama

LaBeouf nga ana e tij pretendon se ai nuk u pushua nga puna, por u largua dhe i dërgoi ‘Varietyt’ një video-mesazh nga Wilde, ku ajo duket se po i kërkonte LaBeouf të kthehej në grup sepse ajo nuk ishte “e gatshme të hiqte dorë nga kjo”.

Në mesazhin Wilde duket se i referohet konfliktit me Pugh.

Foto: Getty Images

“Unë dua të di nëse jeni i hapur për ta bërë këtë me mua, me ne. Nëse ajo me të vërtetë angazhohet, nëse vërtet e vendos mendjen dhe zemrën e saj në këtë pikë dhe nëse ju mund të bëni paqe dhe unë respektoj këndvështrimin tuaj, unë respektoj të sajën, por nëse ju mund ta bëni atë, çfarë të bëni mendon?”, thotë tutje Wilde në video referuar konfliktit të LaBeouf me aktoren kryesore Pugh.

Reklama
Reklama

Kjo ka bërë që njerëzit në internet të flasin edhe për një përçarje midis Wilde dhe Pugh.

Ka mijëra reagime dhe një diskurs të gjerë në internet me fansat që analizojnë dhe shqetësojnë postimet në mediat sociale, gjuhën e trupit në fotografitë e grupit dhe kontaktin me sy ose mungesën e tyre.

Wilde u pyet për përçarjen e përfolur në një konferencë shtypi për “Don’t Worry Darling” përpara shfaqjes së tij në Festivalin e Filmit në Venecia.

“Nuk mund të them sa e nderuar jam që e kam atë si udhëheqësin tonë”, tha Wilde.

“Ajo është e mrekullueshme në film dhe si për të gjitha thashethemet e pafundme të tabloideve dhe gjithë zhurmën atje, dua të them se interneti ushqehet vetë. Nuk e ndjej nevojën për të kontribuar, mendoj se është mjaftueshëm i ushqyer”, ka thënë regjisorja.

Reklama
Reklama

Por të hënën interneti u vërshua mbi çdo ndërveprim midis anëtarëve të kastit në konferencën për shtyp dhe shfaqjes së filmit në Festivalin e Filmit në Venecia.

Njerëzit po debatojnë për ndërveprimin më të vogël mes yjeve të filmit, nga rendi i ndenjëseve, tek reagimet ndaj pyetjeve në konferencën për shtyp.

Mediat sociale po flasin edhe për një moment tjetër ku Harry Styles pështyu bashkë-yllin e tij, Chris Pine, përpara shfaqjes së filmit në festivalin e filmit.

Dhe të martën (6 shtator), një përfaqësues i Pine e quajti sagën e pështymës “një trillim të plotë dhe rezultat i një iluzioni të çuditshëm në internet që është qartësisht mashtrues dhe lejon spekulime të pamenda”.

Reklama

Në një deklaratë të dhënë për People, përfaqësuesi shtoi se “nuk ka asgjë përveç respektit midis këtyre dy burrave dhe çdo sugjerim përndryshe është një përpjekje e hapur për të krijuar dramë që thjesht nuk ekziston”.

Reklama

Harry Styles e trajtoi incidentin në Venecia edhe gjatë një koncerti në New York.

“Është e mrekullueshme, e mrekullueshme të kthehesh në New York”, tha ai në mes të një koncerti. “Unë shkova shumë shpejt në Venecia për të pështyj Chris Pine”.

Ka elemente të tjera në histori. Një marrëdhënie mes Styles dhe Wilde raportohet të ketë filluar gjatë xhirimeve të filmit “Don’t Worry Darling”.

Reklama

Wilde ishte martuar më parë me yllin e “Ted Lasso”, Jason Sudeikis dhe së fundmi iu dorëzua ato që raportohet të jenë letrat e kujdestarisë drejtpërdrejt në skenë në Cinema-Con në Las Vegas.

“Don’t Worry Darling” sapo bëri debutimin e tij në Festivalin e Filmit në Venecia, por nuk do të jetë i disponueshëm për t’u parë në SHBA deri më 23 shtator. Stilet do të shihen gjithashtu në My Policeman në Amazon Prime Video këtë vit.

Reklama
U duk se pështyu Chris Pinen, Harry Styles tallet me spekulimet teksa thotë se kjo ishte arsyeja pse shkoi në Festivalin e Filmit në Venecia U duk se pështyu Chris Pinen, Harry Styles tallet me spekulimet teksa thotë se kjo ishte arsyeja pse shkoi në Festivalin e Filmit në Venecia

Vlen të përmendet, megjithatë, se filmi mori një ovacion të vazhdueshëm në Festivalin e Filmit në Venecia dhe se performanca e Florence Pugh në film është vlerësuar nga kritikët dhe ata që e panë filmin në festival. /Telegrafi/

Reklama