Kanye West ka zbuluar se ai do të kandidojë për president në vitin 2024 dhe ka folur për linjën e tij të re të këpucëve të bëra nga algat, dhe potencialisht thotë se mund ta ndryshojë emrin e tij.

Në një bisedë 35-minutëshe në Festivalin e Inovacionit të Ndërmarrjes Fast në New York të enjten, West bëri një sërë zbulimesh të çuditshme dhe intriguese që janë bërë sinonim me markën e tij, shkruan DailyMail.

Drejtimi presidencial i West-it, që u spekulua për herë të parë në vitin 2015 gjatë MTV Video Music Awards, u kthye në vëmendje të plotë kur ai përmendi sjelljen e fabrikave të markës “Yeezy” në Amerikë.

Kanye West (Foto: Brad Barket/Getty Images/Guliver)

West filloi fjalinë e tij duke thënë: “Kur kandidova për president në vitin 2024…”, duke i bërë 500 persona që ishin pjesë e audiencës që të qeshnin.

“Çfarë ka për të qeshur?”, kishte pyetur Kanye audiencën.

Para kësaj West, i shoqëruar nga dizajneri i markës “Yeezy”, Steve Smith, u ngjit në skenë dhe filluan seminarin e tyre duke u zhytur në drejtimin eko-miqësor të kompanisë së këpucëve.

Steven Smith dhe Kanye West (Foto: Brad Barket/Getty Images for Fast Company)

Duke marrë shembuj të modeleve të reja të këpucëve të tyre, dyshja zbuluan se ata do të bëjnë debutimin e tyre në siluetën e ardhshme të garave “Yeezy Foam”.

Smith shpjegoi se këpucët ishin bërë nga një hibrid i EVA dhe ka një shkumë të krijuar nga algat e korrura nga pellgjet.

Kanye West i dhuron Kimit një milion dollarë donacion për ditëlindje, që ajo t'i dhurojë për bamirësi Kanye West i dhuron Kimit një milion dollarë donacion për ditëlindje, që ajo t'i dhurojë për bamirësi

EVA, ose etilen vinil acetat, është një lloj plistiku i bio-degradueshëm që është fleksibël dhe rezistent ndaj rrezatimit ultravjollcë.

Kanye West (Foto: Brad Barket/Getty Images/Guliver)

Selia e “Yeezy” thuhet se është zhvendosur në Cody, Wyoming, në një fermë prej 4,000 hektarësh.

Një qëllim kryesor për kompaninë e tij është të sjellë punë nga prodhuesi jashtë shtetit brenda dy viteve të ardhshme.

Gjithashtu, West aludoi se do ta ndryshojë emrin e tij.

Stilisti Steven Smith dhe Kanye West (Foto: Brad Barket/Getty Images/Guliver)

Pasi përmendi vitet e luftës personale, të cilën ai e cilëson si “Vietnam”, ai me shaka tha se mund të kundërshtonte idenë se është e rastësishme t’i referohesh vetvetes si miliarder.

Ai tha: “Tani që e kam bërë biznes dhe njerëzit thonë se është e rastësishme ta quash veten miliarder, unë mund ta ndryshoj ligjërisht emrin tim në Christian Genius Billionare Kanye West”. /Telegrafi/

Steven Smith dhe Kanye West (Foto: Brad Barket/Getty Images/Guliver)