Kanye West pretendoi se dikur “kapi” ish-gruan e tij, Kim Kardashian, me lojtarin e NBA Chris Paul në një postim në Twitter që bëri të enjten mbrëma (1 dhjetor).

Reklama

Reperi, llogaria e të cilit është pezulluar që atëherë për shkak të gjuhës antisemitike, shkroi se donte të “thyente një dritare të fundit” përpara se të largohej nga aplikacioni i mediave sociale.

“Para se të largohemi nga këtu, e kapa këtë djalë me të. Natën e mirë”, pohoi fituesi i Grammy, 45 vjeç.

Foto: Getty

Tweet-i i West përfshinte një foto të Paul, i cili është i martuar me Jada Crawley që nga viti 2011. Dyshja kanë djalin Christopher, 13 vjeç dhe vajzën Camryn, 10 vjeç.

Reklama

Kardashian, nga ana e saj, u martua me West në 2014 dhe paraqiti kërkesë për divorc nga krijuesi i “Yeezy” në shkurt 2021, transmeton PageSix.

Reklama

Foto: Kanye West/Twitter

Ylli 42 vjeç, u shpall ligjërisht beqare në mars të vitit të ardhshëm dhe divorci i ish-çiftit u zgjidh të hënën që lamë pas (28 nëntor).

Ndërkohë, Kim dhe Paul, 37 vjeç, nuk kanë reaguar ende ndaj pretendimeve të West.

Foto: Getty Images

West ka akuzuar ish-gruan e tij për pabesi me Drake dhe Meek Mill në postimet e mëparshme në Twitter, ky i fundit mohoi akuzat në korrik 2020. West më vonë kërkoi falje.

Reklama

Pretendimi i fundit i reperit për Paul vjen pasi ai i tha Alex Jones në një intervistë “Infowars” se atij “i pëlqen Hitleri” dhe sheh “gjëra të mira” për nazistët.

Foto: Backgrid

“Çdo qenie njerëzore ka diçka me vlerë që ata sollën në tryezë, veçanërisht Hitleri”, tha West për diktatorin e ndjerë gjenocidal përgjegjës për Holokaustin.

Reklama

Para pezullimit të tij në Twitter, reperi “Stronger” gjithashtu ndau mbështetjen e tij për Balenciaga në mes të skandalit të shtëpisë së modës mbi një fushatë me fëmijë.

Foto: Backgrid

Elon Musk, i cili bleu platformën në prill, konfirmoi ndalimin e West nga aplikacioni, duke shkruar: “Unë u përpoqa për më të mirën. Pavarësisht kësaj, ai përsëri shkeli rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës”.

Reklama

Llogaria e West, si dhe Instagrami i tij, u çaktivizuan përkohësisht në tetor për shkak të postimeve antisemite në Twitter.

Jamie Lee Curtis, John Legend dhe shumë të famshëm dënuan sjelljen e West në atë kohë, me shumë kompani që ndërprenë lidhjet me producentin e diskografisë. /Telegrafi/