Anthony Joshua këmbëngul se ai mbetet në rrugën e duhur për të përmbushur objektivin e tij për t’u bërë kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda, pavarësisht se ka pranuar që Oleksandr Usyk e mposhti fer kur u takuan për herë të fundit.

AJ po përgatitet për një revansh vendimtar me ukrainasin në Arabinë Saudite më 20 gusht, pothuajse një vit pas humbjes së tij përfundimtare me pikë kundër tij në Londër.

Këtë herë Joshua ka freskuar ekipin e tij stërvitor, duke u ndarë me ish-trajnerin Robert McCracken dhe duke bashkuar forcat me këndin e ri të vlerësuar Robert Garcia, duke mos lënë gurë pa lëvizur teksa shikon hakmarrjen në Lindjen e Mesme.

Zyrtare: Vendi dhe data për meçin e dytë mes Joshuas dhe Usyk Zyrtare: Vendi dhe data për meçin e dytë mes Joshuas dhe Usyk

Në konferencën hapëse për shtyp për të shpalosur ndeshjen e revanshit, britaniku e cilësoi humbjen e tij shtatorin e kaluar si “një goditje e vogël në rrugë”.

“Patjetër që uria është ende atje”, deklaroi fillimisht Joshua. “Siç kam thënë gjithmonë që nga fillimi, qëndroni të uritur, thjesht mbajeni motivimin lart”.

“Pengesat ndodhin, gjërat ndodhin në jetë, por qëndrueshmëria, qëndrueshmëria mendore, qëndrueshmëria do të mbizotërojnë gjithmonë”.

Megjithatë, Joshua (majtas) e pranoi Oleksandr Usyk (djathtas) 'më kapi gomarin' kur u takuan për herë të fundit

“Pra, ne jemi ende në rrugën e padiskutueshme me siguri dhe kjo është vetëm një pengesë e vogël në rrugë. Por, unë jam i fokusuar te objektivi, i cili është ulur atje, jam i fokusuar te qëllimi dhe me dëshirën e Zotit do të performoj dhe do të bëhem tre herë kampion i botës në peshën e rëndë”.

“Luftën me Usykun, ai ma ka rrahur për disa raunde dhe edhe unë duhet ta përballoj atë disfatë si burrë. Por, unë e mbaj veten përgjegjës, jam dikush që mund ta pranoj kur kam gabim dhe të mbaj kokën lart kur kam të drejtë”.

“Në luftën e shtatorit unë gabova dhe ai kishte të drejtë, dhe thjesht duhet ta kthej atë rol më 20 gusht”, ka shtuar më tej Joshua. /Telegrafi/