Madame Tussauds do t’i kushtojë një vend të veçantë Anthony Joshua pas fitores ndaj Andy Ruizit në fundjavën e kaluar,

Britaniku e mposhti meksikano-amerikanin në ripërballje që u zhvillua në Arabinë Saudite as 12 raundeve, për t’i rikthyer sërish në brezin e tij titujt si, WBA, WBO, IBF dhe IBO.

Për këtë të arritur të madhe, Britania e Madhe ka vendosur ta nderojë Joshuan, më saktësisht muzeu Madame Tussauds.

Anthony Joshua i bën thirrje Deontay Wilderit: Jam i gatshëm Anthony Joshua i bën thirrje Deontay Wilderit: Jam i gatshëm

Madame Tussauds është një vend ku nderohen të gjithë sportistët për të arriturat e tyre dhe tani në Britani tashmë janë disa sportistët të dalluar.

Aty janë edhe emra si, gjashtë herë kampioni i Formula 1, Lewis Hamilton, katër herë fituesi Olimpin, Mo Farah dhe fituesi i Kupës së Botës për Anglinë që ishte edhe kapiten, Bobby Moore.

Të ardhurat e Joshuas në rimeçin ndaj Ruizit kalojnë shumën e 100 milionë eurove Të ardhurat e Joshuas në rimeçin ndaj Ruizit kalojnë shumën e 100 milionë eurove

Më e veçanta e gjithë kësaj është se të arriturat e Joshua do të shkruhen afër atyre të Muhammad Ali, që po ashtu është pjesë e Madame Tussauds.

Lista e sportistëve që kanë historinë e tyre të shkruar në muzeun Madame Tussauds:

Anthony Joshua (Boks)

Anthony Joshua (Foto: Richard Heathcote/Getty Images/Guliver)

Mo Farah (Atletikë)

Jessica Ennis-Hill (Atletikë)

Usain Bolt (Atletikë)

Jessie Owens (Atletikë)

Olga Korbut (Gjimnastikë)

Bobby Moore (Futboll)

Cristiano Ronaldo (Futboll)

Pele (Futboll)

Pele (Foto: Robert Cianflone/Getty Images/Guliver)

Sachin Tendulkar (Kriket)

Leëis Hamilton (Formula 1)

Muhammad Ali (Boks)

Rafa Nadal (Tenis)

Jonny Wilkinson (Rugby). /Telegrafi/