Jose Mourinho po planifikon një rinovim të madh të skuadrës gjatë verës dhe sipas La Gazzetta dello Sport, vetëm shtatë lojtarë në ekipin aktual janë të paprekshëm për ‘Special One’.

Giallorossi fillimisht mund të ndahen me francezin Jordan Veretout në fund të sezonit pasi ai refuzoi të nënshkruajë një zgjatje të kontratës, duke kërkuar 6 milionë euro në vit.

Mourinho është i etur për të sjellë përforcim në mesfushë, por trajneri planifikon të riorganizojë të gjithë ekipin për ta bërë Romën pretendente të besueshme në top-4 në sezonin 2022-23.

Sipas La Gazzetta dello Sport, vetëm shtatë lojtarë nuk janë në shitje për Mourinhon.  Ylli italian Nicolo Zaniolo dhe ai shqiptar Marash Kumbulla, nuk janë në mesin e tyre.

Reklama

Rui Patricio iu bashkua Romës në verë dhe pavarësisht disa paraqitjeve jo të mira, ai është dëshmuar si portier i besueshëm, kështu që Mourinho nuk ka në plan ta zëvendësojë atë gjatë verës.

Reklama

Trajneri portugez do të punojë më në fund me Leonardo Spinazzola pasi italiani kaloi të gjithë sezonin duke u rikuperuar nga një dëmtim i pësuar kundër Belgjikës gjatë Euro 2020. Ai është një nga lojtarët që pritet të qëndrojë dhe e njëjta gjë vlen edhe për Chris Smalling.

Ish-mbrojtësi i Manchester United kishte një marrëdhënie të ndërlikuar me Mourinhon në “Old Trafford”, por ai ka paraqitje bindëse këtë sezon.

Reklama

Trajneri portugez është i gatshëm ta bëjë të përhershëm lëvizjen e Sergio Oliveira për 13 milionë euro dhe të vazhdojë kontratën që skadon me Henrikh Mkhitaryan, të cilit mund t’i ofrohet një marrëveshje deri në vitin 2024. Falë 11 golave ​​të tij dhe pesë asistime në 29 paraqitje këtë sezon, Lorenzo Pellegrini është një tjetër lojtar tek i cili mbështetet fort Mourinho.

Reklama

I fundit, por jo nga rëndësia është Tammy Abraham. Reprezentuesi anglez është vetëm dy gola larg që të bëhet debutuesi më i mirë në historinë e klubit, pasi deri më tani ka 23 gola në 40 paraqitje./Telegrafi/