Jon Jones ditë më parë fitoi titullin në kategorinë e lehtë të divizionit të peshave të rënda duke triumfuar lehtësisht ndaj Alexander Gustafsson.

Nuk kaloi shumë dhe presidenti i UFC-së, Dana White, ka konfirmuar për TMZ meçin e ardhshëm të amerikanit.

“Kocka” do të përballet me Anthony Smith në mars në kuadër të UFC 235, ku edhe do ta mbrojë titullin.

Anthony Smith pas fitores ndaj Rashad Evans (Foto: Dylan Buell/Getty Images/Guliver)

Rekordi i Smith në MMA është 31-13 (fitor-humbje), kurse në UFC 7-3, triumfi i tij i fundit ishte ndaj Volkan Oezdemir në tetor.

Në anën tjetër Jones në MMA ka rekord 23-1, ndërsa në UFC 17-1.

Jon Jones i lumtur që fitoi titullin ndaj Alexander Gustafssonit (Foto: Sean M. Haffey/Getty Images?Guliver)

Dueli mes tyre do të mbahet në T-Mobile Arena në Las Vegas më 2 mars.

Jones cilësohet si një nga sportistët më të mirë që ka parë bota e artëve të përziera marciale në vitet e fundit dhe ai është favorit në mbrojtjen e titullit. /Telegrafi/

ANTHONY SMITH:

JON JONES: